مقالات

مبدل حرارتی چیست | معرفی جامع مبدل حرارتی + قیمت

مبدل حرارتی یا  گرمایی با عملکرد حرارتی بهتر مانند مبدل حرارتی صفحه ‌ای باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش تأثیرات کلی بر محیط زیست می‌شود. کاربرد مبدل‌های گرمایی در خودروسازی، صنایع غذایی، پالایشگاه‌ها، تبرید، برودت، برج‌های خنک‌کننده، بخار ساز‌های هسته‌ای، تهویه مطبوع، نفت و گاز استفاده می‌شوند. در این مقاله قصد داریم شما را با مبدل و انواع آن آشنا کنیم

مبدل حرارتی یا گرمایی چیست؟

مبدل حرارتی یا مبدل گرمایی دستگاهی است که انرژی یا حرارت را بین دو سیال مانند گاز یا مایع در دماهای متفاوت انتقال می‌دهد. به عبارتی این دستگاه کار انتقال گرما را بین دو یا چند سیال مانند آب، گاز، روغن، هوا برعهده دارد. از این مبدل‌ها برای گرم کردن سیال سرد یا سرد کردن سیال گرم به کار می‌رود. مزیت این مبدل این است که انرژی سیستم که از گزاست تلف می‌شود را به بخش دیگر فرآیند منتقل می‌کند تا مورد استفاده قرارگیرد. بنابراین مبدل‌های گرمایی باعث افزایش بهره‌وری انرژی می‌شوند.

کاربرد مبدل حرارتی چیست؟

این مبدل‌ها در صنایع و حوزه‌های مختلف و همچنین در دستگاه‌های دیگر به کار می‌رود. از جمله صنایعی که این مبدل درآن‌ها استفاده می‌شود، شامل پالایشگاه ها، نیروگاه ها، صنایع پتروشیمی، صنایع ساخت و تولید، صنایع غذا و دارو، صنایع ذوب فلز، گرمایش، تهویه مطبوع ، سیستم های تبرید و کاربردهای فضایی است. استفاده مبدل حرارتی در دستگاه‌های دیگری مثل دیگ بخار، مولد بخار، کندانسور، پیش گرم کن فن کویل، خنک کن و گرم کن روغن، اواپراتور، تبخیر کننده، کوره ها و رادیو تورها متداول است.  

انواع مبدل‌های حرارتی کدامند؟

مبدل‌های حرارتی از لحاظ فشار کاری به دو دسته کم فشار و پرفشار تقسیم می‌شوند. همچنین از لحاظ ساختاری دارای تنوع بیشتری است.

دسته بندی انواع مبدل‌های حرارتی از جنبه های گوناگونی به شرح ذیل است:

 • بر اساس نوع و سطح تماس سیال سرد و گرم
 • بر اساس جهت جریان سیال سرد و گرم
 • بر اساس مکانیزم انتقال حرارت بین دو سیال سرد و گرم
 • بر اساس ساختمان مکانیکی و ساختار مبدل‌ها
 • بر اساس فشار کاری
 • براساس جنس صفحات مبدل

چهاردسته کلی مبدل‌های حرارتی

 • مبدل‌های لوله‌ای tube heat exchangers))
 • مبدل حرارتی صفحه ای  (Plate heat Exchanger)
 • مبدل حرارتی پوسته و لوله  (shell & tube heat exchangers)
 • مبدل حرارتی هوا خنک یا پره ای  (Fin Heat Exchanger)

هر کدام از مبدل‌های حرارتی که از لحاظ ساختاری دسته بندی می‌شوند، می‌توانند به انواع مبدل‌های حرارتی از لحاظ نوع جریان هم تقسیم بندی شوند.

انواع مبدل گرمایی از لحاظ نوع جریان به شرح ذیل هستند:

 • مبدل حرارتی با جریان هم‌سو
 • مبدل حرارتی با جریان نا‌هم‌سو
 • مبدل حرارتی با جریان متقاطع

نکات قابل توجه در انتخاب مبدل حرارتی

انتخاب مبدل حرارتی معمولا بوسیله سیستم کامپیوتر و یا یک کارشناس یا مهندس طراح این کار را انجام می‌دهد. برای انتخاب مبدل حرارتی مناسب باید هزینه و محدودیت‌های طراحی هر نوع مبدل را مدنظر داشت.

 • نوع مبدل حرارتی پوسته و لوله یا صفحه ای
 • تعیین نمودن فاز دو سیال
 • تعیین وضعیت هر دو سیال از نظر دمای رفت و برگشت
 • تعیین دبی دو طرف مبدل حرارتی  و ظرفیت حرارتی
 • فشارودمای کاری
 • خورندگی سیال
 • قابل شستشو بودن
 • جنس مبدل (مس، آلومینیوم، کربن، استیل، نیکل، یا تیتانیوم)
 • ترکیب محصول (مایع با مایع، مایع ذره‌دار یا دارای جامد زیاد)
 • فرآیند ساخت و تولید
 • توانایی و سادگی توسعه آن در آینده
 • هزینه‌های نصب، بهره‌برداری، نگهداری و بهینه‌سازی

مبدل حرارتی صفحه ای چیست؟

در ساختار مبدل حرارتی صفحه ای تعدادی صفحه نازک و دو لوله وجود دارد. صفحات نازک در این مبدل به صورت در یک ردیف قرار گرفته اند و  بین آن ها فضایی خالی وجود دارد. دو لوله در ساختمان این مبدل برای جریان سیال داغ و جریان سیال سرد کاربرد دارند. این لوله های گرم و سرد به شکل یک در میان در بین صفحات نازک این مبدل قرار گرفته اند. با به جریان افتادن حرارت از طریق مسیر صفحات نازک مبدل  کار خود را آغاز می کند.

مبدل حرارتی آب به گاز

در این مبدل حرارتی گاز از طریق آب به سمت بالا می رود و مایعات قبل اینکه سرد شوند در جای دیگری قرار می گیرند. کاربرد مبدل حرارتی آب به گاز به منظور سرد کردن گازها و حذف ناخالصی ها می باشد؛ بنابراین می تواند دو مشکل را حل کند. از مبدل حرارتی مایع یا مبدل حرارتی آب به گاز برای ماشین های اسپرسو به طور وسیعی استفاده می شود. این مبدل حرارتی برای خنک سازی آب فوق العاده گرم به منظور صرفه جویی در انرژی به کار می رود.

قیمت مبدل حرارتی صفحه ای

از لحاظ قیمت مبدل حرارتی صفحه ای نسبت به سایر مبدل های حرارتی دیگر ارزان تر است. البته این مبدل حرارتی از جنس مرغوب استنلس استیل ساخته شده است. علت تفاوت قیمت آن با قیمت مبدل های حرارتی دیگر در همان ظرفیت ، مقدار کمتر مواد و مصالح به کار رفته در مبدل حرارتی صفحه ای است.
در مقایسه با مبدل حرارتی پوسته لوله در بین کارفرمایان و مشتریان محبوبت است زیرا این مبدل حرارتی راندمان حرارتی و مزیت های بیشتری دارد.

قیمت مبدل حرارتی صفحه ایی به چه عواملی بستگی دارد؟

 1. نوع طراحی و کیفیت مبدل حرارتی : قسمت های جوش و واشرها فاقد نشتی باشد و صفحات و قطعات بصورت مناسب و تست شده مونتاژ گردند .
 2. متریال به کار رفته در ساخت صفحات و انواع اتصالات ، واشرها و قاب یا همان استراکچر خارجی مبدل هر چه کیفیت بیشتری داشته باشند قیمت مبدل بالاتر است.
 3. نوع مدل مبدل حرارتی صفحه ایی
 4. نوع اتصالات مایع ورودی و خروجی و ابعاد و سایز آن ها
 5. قیمت فلز مورد استفاده در ساخت مبدل حرارتی و نوسانات ارزی
 6. تعداد صفحات و مقیاس تراکم پذیری آن ها که خطای مقیاس تراکم پذیری نباید بیش از 0/2 (دو دهم ) میلی متر تجاوز کند و فشار موازی صفحات باید در حد 2 میلی متر باشد.
 7. ظرفیت تبادل حرارتی و ظرفیت و حجم ماده ای که قرار است گرم شود یا سرد گردد و یا دمای برابری پیدا کند.
 8. قیمت هر مبدل حرارتی صفحه ای بر اساس دمای کارکرد متفاوت می باشد. بطوری که دمای کلی کار مبدل های صفحه ایی بین 50 تا 150 درجه سانتیگراد متغییر است. همچنین مبدل حرارتی صفحه ای با دمای کارکرد 180 درجه نیز طراحی و تولید می شود.

معرفی چند برند معروف تولید کننده مبدل های حرارتی

سه برند آلفالاول، دانفوس و کلویون از جمله تولید کنندگان مهم انواع مبدل های حرارتی صفحه ای در سطح جهان هستند.  

مبدل حرارتی alfalaval دارای انواع مختلفی بوده و از نوع صفحه‌ای است. این مبدل برای تجهیزات سرمایشی و گرمایشی کاربردهای کاربرد زیادی دارد. این مبدل‌ها، محصول شرکت alfalaval سوئدی بوده و از سال ۱۸۸۳ تاسیس شده است. مبدل‌های حرارتی alfalaval با بهره گیری از تکنولوژی روز اروپا با بهترین کیفیت وبا صرفه هزینه بسیار کم جایگزین منابع دوجداره و کوئلی می‌شود. در این مقاله قصد داریم مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای alfalaval را معرفی کنیم و نکات مهمی را در مورد استفاده آن‌ها بیان کنیم.

مبدل های حرارتی صفحه واشر کلویون

با توجه به وظیفه خاص تبادل حرارت بین دو محیط می تواند تعداد صفحات در یک مبدل حرارتی ، ترتیب ، مواد ، شکل و اندازه آن ها تعیین شود. همچنین براساس اینکه صفحات مبدل حرارتی برای چه منطقه ای استفاده می شوند، مواد به کار رفته در آن ها نیز متفاوت است. در ساخت این گونه مبدل از فولادهای ضد زنگ کروم-نیکل ، کروم-نیکل-مولیبدن ، تیتانیوم و سایر مواد استفاده می شود. در اطراف صفحه شیارهای فشرده به نام مهر و موم وجود دارد. هدف از طراحی این مهر و موم ها جدا كردن كانال ها از یكدیگر ، جلوگیری از نشت و مخلوط شدن محیط و تعیین جهت جریان داخل مبدل حرارتی صفحه  می باشد. موادی که در ساخت مهر وموم ها به کار می رود شامل لاستیک نیتریل (NBR) ، لاستیک پروپیلن اتیلن (EPDM) ، مواد ویتون است. این مواد بر اساس دمای مورد استفاده ، درجه حرارت و فشار عملکرد آن ها انتخاب می شوند. قاب این مبدل ها از یک صفحه ثابت ، یک صفحه فشار ، بالا و پایین راهنماها ، رک عقب تشکیل شده است.  گل میخ، صفحات قرار داده شده بین صفحات را درون یک بسته قرار می دهد. اتصالات در مبدل حرارتی صفحه ای  برای ورودی و خروجی محیط گرمایش به کار می روند. در این مبدل ها بوسیله صفحات مجاور، کانال هایی ایجاد می شود که از  طریق  آن ها حرکت متناوب خنک کننده های گرم و سرد صورت می گیرد.

مبدل حرارتی آلفالاوال
مبدل حرارتی آلفالاوال

مبدل های حرارتی صفحه ای دانفوس

این مبدل های حرارتی از لحاظ ساختمان به دو دسته مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس جوشی و مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس واشری دسته بندی می شوند. این مبدل ها در ۱۵مدل مختلف با تکنولوژی پیشرفته در شرکت دانفوس تولید می گردند. از آنجایی که دارای مزایای بسیاری می باشند، در صنایع گوناگونی مانند صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، صنایع نفت، صنایع دارویی، پتروشیمی، ساختمان ها و بیمارستان ها به کار گرفته می شوند.

این مبدل حرارتی شامل انواع مختلفی مانند مبدل حرارت واشری دانفوس و مبدل حرارتی صفحه ای جوشی دانفوس می باشد. مبدل حرارت واشری دانفوس به اسم مبدل حرارتی صفحه ای گسکتی نیز شناخته می شود. این مبدل حرارتی از تعدادی صفحات استنلس استیل شیاردار ساخته می شود؛ این صفحات در داخل فریم توسط واشر به یکدیگر متصل می گردند. مبدل های جوشی از جمله بهترین مبدل ها برای کاربری های گرمایی و سرمایی به شمار می روند. جنس صفحات مبدل حرارتی صفحه ای جوشی دانفوس از استنلس استیل ۳۱۶L و ۳۰۴ است. در شرایط خلاء صفحات این  مبدل ها به صورت جوشی به یکدیگر متصل می شوند.

مبدل حرارتی
مبدل حرارتی صفحه ای
مبدل حرارتی پوسته و لوله
مبدل حرارتی چیست
مبدل حرارتی شوفاژ
بافل در مبدل حرارتی
مبدل حرارتی جکوزی
مبدل حرارتی صفحه ای هپاکو
مبدل حرارتی صفحه ای چیست
مبدل حرارتی پکیج بوتان
مبدل حرارتی جایگزین منبع دوجداره
مبدل حرارتی پوسته و لوله استیل
مبدل حرارتی موتورخانه
مبدل حرارتی هوا خنک
مبدل حرارتی دو لوله ای
مبدل حرارتی دانفوس
مبدل حرارتی روغن
مبدل حرارتی روغن داغ
قیمت مبدل حرارتی آبگرمکن دیواری بوتان b3115
مبدل حرارتی لوله ای فین دار
مبدل حرارتی نسیم
مبدل حرارتی فشرده
مبدل حرارتی پکیج ایران رادیاتور
طراحی مبدل حرارتی پوسته و لوله
مبدل حرارتی لوله ای
مبدل حرارتی بوتان
مبدل حرارتی استخری
مبدل حرارتی هپاکو
مبدل حرارتی پکیج
طراحی مبدل حرارتی
مبدل حرارتی کمپرسور
مبدل حرارتی کوچک
مبدل حرارتی کتابی
عکس مبدل حرارتی
مبدل حرارتی کویل دار
مبدل حرارتی کائوری
مبدل حرارتی کامر
مبدل حرارتی گاز به گاز
مبدل حرارتی گازی
ظرفیت مبدل حرارتی
مبدل حرارتی گرمایش از کف
مبدل حرارتی کومر
عملکرد مبدل حرارتی
مبدل حرارتی عمودی
مبدل حرارتی کوره
مبدل حرارتی پکیج قیمت
مبدل حرارتی فین دار
مبدل حرارتی فرادرس
مبدل حرارتی گرافیتی
مبدل حرارتی فرولی
عکس مبدل حرارتی صفحه ای
عکس مبدل حرارتی پوسته و لوله
مبدل حرارتی غیر همسو
مبدل حرارتی در صنایع غذایی
مبدل حرارتی فلکسینوکس
عملکرد مبدل حرارتی صفحه ای
مبدل حرارتی استخر قیمت
مبدل حرارتی بوتان قیمت
مبدل حرارتی غیر مستقیم
مبدل حرارتی قیمت
مبدل حرارتی فشار بالا
مبدل حرارتی فروش
عکس مبدل حرارتی پکیج بوتان
مبدل حرارتی فن کویل
مبدل حرارتی پوسته لوله قیمت
مبدل حرارتی لوله مسی
پره در مبدل حرارتی
ورودی و خروجی مبدل حرارتی
طراحی و ساخت مبدل حرارتی
مزایا و معایب مبدل حرارتی
فین در مبدل حرارتی
مبدل حرارتی در پکیج
مبدل حرارتی و انواع آن
مبدل حرارتی واشردار
مبدل حرارتی و برودتی
مبدل حرارتی در صنایع استایل
لوله و پوسته مبدل حرارتی
مبدل حرارتی هوا به هوا
مبدل حرارتی یخچال
مبدل حرارتی هوا خنک یا پره ای
مبدل حرارتی b3115
مبدل حرارتی 3118
مبدل حرارتی هلیکال
مبدل حرارتی هیدرولیک
مبدل حرارتی هوای گرم
مبدل حرارتی هوایی
مبدل حرارتی همسو
مبدل حرارتی ویکی پدیا
شرکت مبدل حرارتی نسیم نوین
طراحی مبدل حرارتی با htri
مبدل حرارتی لوله ای پره دار
مبدل حرارتی مسی
مبدل حرارتی مایع مکش
مبدل حرارتی لوله و پوسته
مبدل حرارتی لوله مارپیچ
مبدل حرارتی گسکت دار
مبدل حرارتی گرمکن
مبدل های حرارتی گاز
مبدل حرارتی لاملا
مبدل حرارتی مارپیچ
مبدل حرارتی مایع مکش چیست
مبدل حرارتی نفت و گاز
مبدل حرارتی نوع لاملا
مبدل حرارتی نانوسیال
مبدلهای حرارتی نیروگاهی
مبدل حرارتی ناهمسو
مبدل حرارتی نماتک
مبدل حرارتی منبع کویل دار
مبدل حرارتی مشهد
مبدل حرارتی متحدالمرکز
مبدل حرارتی گاز مایع
مبدل حرارتی صنعتی
مبدل حرارتی جوشی
مبدل حرارتی جزوه
محاسبه مبدل حرارتی جکوزی
قیمت مبدل حرارتی جکوزی
مبدل حرارتی جریان همسو
مبدل حرارتی جریان متقاطع
مبدل حرارتی تماس غیر مستقیم
مبدل حرارتی طوس
مبدل حرارتی تهران
مبدل حرارتی چیلر جذبی
مبدل حرارتی چیلر
مبدل حرارتی حلزونی
مبدل حرارتی حرارت گستر
مبدل حرارتی صفحه ای حلزونی
مبدل حرارتی لوله ای حلزونی
مبدل حرارتی چگالنده
مبدل حرارتی چگالشی
مبدل حرارتی چیه
مبدل حرارتی چدنی
مبدل حرارتی چیلر تراکمی
مبدل حرارتی ترمودینامیک
مبدل حرارتی توچال
مبدل حرارتی اسپیرال
مبدل حرارتی ایران رادیاتور
مبدل حرارتی برقی
مبدل حرارتی به انگلیسی
مبدل حرارتی ایمکس
مبدل حرارتی استخر ایمکس
مبدل حرارتی استخر چیست
مبدل حرارتی آبگرمکن
مبدل حرارتی استیل
مبدل حرارتی برقی استخر
مبدل حرارتی بخاری گازی
مبدل حرارتی پکیج مرکوری
مبدل حرارتی ترب
مبدل حرارتی تماس مستقیم
مبدل حرارتی تبریز
مبدل حرارتی پاراکس
مبدل حرارتی پکیج فرولی
مبدل حرارتی برای استخر
مبدل حرارتی بخار به آب
مبدل حرارتی با سطوح پره دار
مبدل حرارتی خزر منبع
مبدل حرارتی خانیران
مبدل حرارتی شل اند تیوب
مبدل حرارتی شیر
مبدل حرارتی شرکت پاکمن
مبدل حرارتی شرکت دایا طب
مبدل های حرارتی سری و موازی
مبدل حرارتی سیالات
مبدل حرارتی سردخانه
مبدل حرارتی سه لوله ای
مبدل حرارتی سیکل تبرید
مبدل حرارتی u شکل
مبدل های حرارتی شیراز
مبدل حرارتی طاها قالب توس
طراحی مبدل حرارتی صفحه ای
طراحی مبدل حرارتی دو لوله ای
طراحی مبدل حرارتی با aspen
مبدل حرارتی صفحه ای پره دار
مبدل حرارتی صفحه ای قیمت
مبدل حرارتی آبگرمکن ایران شرق
مبدل حرارتی صفحه ای کائوری
مبدل حرارتی صفحه ای استیل
مبدل حرارتی سورن توربو
مبدل حرارتی سطح تراش
مبدل حرارتی در موتورخانه
مبدل حرارتی دیجی کالا
مبدل حرارتی دابو صنعت
مبدل حرارتی دست دوم
مبدل حرارتی برجهای خنک کننده
قیمت مبدل حرارتی خزر منبع
مبدل حرارتی خرید
مبدل حرارتی استخر خانگی
مبدل حرارتی آب خنک
مبدل حرارتی در صنعت
مبدل حرارتی در پالایشگاه
مبدل حرارتی زیلمت
مبدل حرارتی زمین
مبدل حرارتی زیرزمینی
مبدل های حرارتی زمینی
مبدل حرارتی در رشت
مبدل حرارتی رکوپراتور
مبدل حرارتی روغن هیدرولیک
مبدل حرارتی ژنراتور
مبدل حرارتی را توضیح دهید
طراحی مبدل حرارتی پوسته و لوله با اکسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *