شیر آلات دانفوس  یا اکسپنشن ولو یکی از محصولات شرکت دانفوس است که کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارد. در این مقاله قصد داریم به انواع شیرآلات دانفوس و ساختار هریک بپردازیم.

 

شیر آلات دانفوس ساخت کجاست؟

 

تمام شیرآلات دانفوس با کیفیت بالا ساخت کشور چین است، به جز اکسپشن ولو با سوزن قابل تعویض که تولید کشور دانمارک می‌باشد. برای خرید شیرآلات دانفوس باید نمایندگی‌های معتبر شرکت دانفوس مراجعه کنید.

 

معرفی شرکت دانفوس

 

یکی از معتبرترین شرکت‌های تولید لوازم سرمایشی و تهویه هوای سردخانه‌ها می‌باشد. این شرکت در ۱۹۳۳ و در کشور دانمارک تاسیس شد. این شرکت محصولات گوناگونی مانند کمپرسور، لوازم مخصوص کنترل و اندازه‌گیری، اواپراتور و کندانسور را تولید و در سطح جهان عرضه می‌کند.

 

آشنایی با شیر انبساط دانفوس

 

شیر انبساط دانفوس دارای سه نوع شیر می‌باشد، شامل، شیر تزریقی ترموستاتیک، شیر انبساط ترموستاتیکی با سوزن قابل تعویض وشیر انبساط ترموستاتیکی با سوزن ثابت در اینجا به اختصار به توضیح هریک می‌پردازیم.

 

۱.کاربرد شیر تزریقی ترموستاتیک دانفوس چیست؟

 

کاربرد شیر تزریقی ترموستاتیک دانفوس برای کاهش دمای مایع سرد کننده می‌باشد. این نوع شیرآلات به شکل اکسپشن ولو تولید می‌شود؛ که جهت به تعادل رساندن دمای درون کمپرسور و سرد کردن دمای روغن کمپرسور استفاده می‌شود.

 

۲.کاربرد شیر انبساط ترموستاتیکی با سوزن قابل تعویض دانفوس

 

این نوع شیر انبساط ترموستاتیکی شیر آلات دانفوس در فرآیندهای تهویه مطبوع و سردخانه‌ها برای جابجایی مناسب هوا کاربرد دارد. اتصالات این نوع شیر از نوع اکسپشن های مهره‌ای و جوشی از جنس مس یا استیل می‌باشند. حدود دماهایی که این شیر می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد بین ۶۰- تا ۵۰+ در جه سانتی‌گراد می‌باشد.شیر انبساط ترموستاتیکی با سوزن قابل تعویض دانفوس وظیفه دارد بطور یکنواخت و منظم مایع سرد کننده را روی اوپراتور بپاشد. برای انجام درست عمل پاشیدن، قطعه سوپرهیت مبرد بطور کامل آن را کنترل می‌کند. حدود ظرفیتی این نمونه شیر از ۵٫۵ تا ۱۸۹۰ کیلو وات جهت مبرد نوع R22 قابل استفاده می‌باشد.

 

۳.کاربرد شیر انبساط ترموستاتیکی با سوزن ثابت دانفوس

 

مصرف کنندگان اصلی شیر انبساط ترموستاتیکی با سوزن ثابت دانفوس چیلر سازان، یخچال‌سازان و سازندگان سرخانه‌های پیش‌ساخته هستند. این نوع شیر کاربردی مشابه شیر انبساط ترموستاتیکی با سوزن قابل تعویض دانفوس دارد. تفاوتی که شیر انبساط ترموستاتیکی با سوزن ثابت دانفوس با شیر انبساط ترموستاتیکی با سوزن قابل تعویض دانفوس در بازه ظرفیتی قابل استفاده آن است. این نوع شیر دارای بازه‌ی ظرفیتی در حدود ۵٫۰ تا ۲۴۵کیلو وات می‌باشد و در کارخانه جات ارائه محصولات اورجینال به کار می‌رود.

 

انواع شیر انبساط ترموستاتیک با سوزن قابل تعویض

 

شیرهای ترموستاتیک با سوزن قابل تعویض شرکت دانفوس در انواع مختلف طراحی و تولید می‌شود. در ادامه به ۹ نوع از این شیرها با توضیحات مفصل ارائه می‌شود.

 

۱.مشخصات شیر انبساط (اکسپنشن ولو) T2 / TE2

 

شیر انبساط T2 / TE2 فریونی بوده و کاربرد آن در سیستم‌های تهویه مطبوع است. مورد استفاده این شیر جهت تزریق مایع مبرد به اواپراتور می‌باشد.

 

۲.مشخصات شیر انبساط (اکسپنشن ولو) TE 5

 

شیر انبساط  TE 5 از بدنه‌ها و جنس‌های متنوع ساخته می‌شود، که در سیستم‌های تهویه مطبوع قابل استفاده است. نقش این شیر تزریق مناسب مبرد به او اپراتور است.

 

این نوع شیر آلات دانفوس دارای ویژگی‌هایی است که در ادامه بیان می‌کنیم.

 

 • برای افزایش طول عمر هدر قابل تعویض شیر انبساط  TE 5از جوش لیزری استفاده می‌شود.
 • کارکرد مناسب شیر TE 5 بین دمای ۶۰-تا ۱۰+ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.
 • دارای سوزن قابل تعویض است.
 • دارای هدر مناسب، لوله مویین و حباب استنلس استیل می‌باشد.
 • جهت به حداقل رساندن فاصله ظرفیتی این شیر دارای ظرفیت مناسب می‌باشد.
 • داری عملکرد بسیار مناسب است.
 • شیر انبساط TE 5 تحمل حداکثر فشار کاری (MWP) تا ۲۸ مرتبه است.

 

۳.مشخصات شیر انبساط (اکسپنشن ولو) TCAE دانفوس

 

شیر انبساط TCAE دانفوس از جنس استیل و مس برای قابلیت جوش‌پذیری بهتر تولید می‌شود. این شیر دارای مایع سرد کننده اکسپشن ولو و از نوع فریونی است. برای عملکرد مناسب این شیر از سوپر هیت قابل تنظیم و سوزن قابل تعویض استفاده می‌شود.

 

۴.مشخصات شیرآلات دستی (قطع و وصل دیافراگمی) BM دانفوس

 

شیر آلات دستی BM دانفوس دارای اتصالات مهره‌ای، جوشی و یا جوشی کشیده است، و در سه دسته ساخته و عرضه می‌شود. مورد کاربرد این شیر در نواحی مکش گاز داغ و یا خطوط مایع است.

الف-شیر دستی BM

ب-شیر قطع و وصل دیافراگمی BML، با دو نوع اتصال مهره‌ای و هندویل

ج-شیر قطع و وصل خطی مناسب برای استفاده در تمامی مبردهای فریونی

 

این سه نوع شیرآلات دستی دانفوس دارای ویژگی‌های زیر است.

 

 • استفاده در میانگین دمای بین ۵۵-تا ۱۰۰+ درجه سانتی‌گراد
 • دارای طیف بار کاری بین ۱-تا ۲۱- بار
 • دارای تحمل فشار کاری تا ۲۸ بار
 • دارای حداکثر تحمل فشار تست ۸٫۳۰ بار
 • دارای نمونه شیرهای اتصال جوشی ODF، هندویل
 • دارای قابلیت استفاده برای تمامی مبردهای فریونی

 

۵.مشخصات شیر انبساط (اکسپنشن ولو) TE 12 دانفوس

 

همانند سایرمدل‌های شیرآلات دانفوس کاربرد این نوع شیر هم تزریق مبرد به او اپراتور در سیستم‌های تهویه مطبوع است. این نوع شیر انبساط از تکنولوژی جوش لیزری ساخته شده است. تفاوتی که شیر انبساط TE 12 دانفوس با سایر شیرها دارد، وجود یک هدر با طول عمر بسیار بیشتر می‌باشد.

 

ویژگی‌های شیر انبساط (اکسپنشن ولو) TE 12 دانفوس

 

 • قابلیت تحمل دمای بین ۶۰-تا ۱۰+ درجه سانتی‌گراد را دارد.
 • دارای سوزن قابل تعویض می‌باشد.
 • دارای حباب استنلس استیل، لوله مویین و هدر مناسب
 • دارای محدوده ظرفیتی برای استفاده گسترده
 • دارای بهترین عملکرد در هنگام استفاده
 • دارای طراحی ثبت‌شده برای برند بالب یا همان حباب
 • تحمل حداکثر فشار کاری (MWP) تا ۲۸ مرتبه
 • دارای ظرفیت مناسب جهت استفاده گسترده جهت به حداقل رساندن فاصله ظرفیتی

۶.مشخصات شیر انبساط (اکسپنشن ولو) TE 20 دانفوس

 

شیر انبساط (اکسپنشن ولو) TE 20 دانفوس برای خنک سازی دمای اوپراتور از مایع سرد کننده نوع فریونی استفاده می‌کند. وظیفه این شیر تزریق مناسب مایع سرد کننده به او اپراتور در کمپرسور است. این نوع شیر انبساط از جنس‌های متنوعی ساخته شده و در مراحل ساخت آن از جوش لیزری استفاده شده است.

 

۷.مشخصات شیر انبساط (اکسپنشن ولو) TEA دانفوس برای آمونیاک

 

در این شیرهای انبساط برای داشتن عملکرد مناسب از سوپر هیت یا مافوق گرم در خروجی اواپراتور استفاده می‌شود. وظیفه شیر انبساط (اکسپنشن ولو) TEA دانفوس تزریق مایع خنک‌کننده یا مبرد به اواپراتورهای خشک است. همچنین برای تعویض مبرد به او اپراتور در سیستم‌های تهویه مطبوع کاربرد دارد.

 

۸.مشخصات شیر انبساط (اکسپنشن ولو) TUA / TUAE دانفوس

 

تفاوتی که این شیر انبساط با سایر شیر آلات دانفوس دارد این است که حجم کمتری نسبت به دیگر شیرآلات دارد. در طراحی این نمونه شیر از جنس مس یا استیل استفاده شده است. همچنین قابلیت جوش پذیری این شیر سبب عملکرد مناسبی هنگام تزریق مایع مبرد به اوپراتور می‌شود. شیر انبساط (اکسپنشن ولو) TUA / TUAE دانفوس دارای سوزن قابل تعویض و سوپر هیت قابل تنظیم می‌باشد.

 

۹.مشخصات شیر انبساط (اکسپنشن ولو) TE 55 دانفوس

 

کاربرد این نوع  شیرآلات دانفوس تزریق مایع مبرد در سیستم‌های تهویه مطبوع جهت خنک‌سازی اواپراتور می‌باشد. این نوع  شیرآلات با کمک جوش لیزری در جنس‌های مختلفی ساخته می‌شود. این جوش لیزری باعث افزایش طول عمر هدر قابل تعویض در شیر انبساط (اکسپنشن ولو) TE 55 دانفوس می‌شود.

 

جمع بندی بحث شیر آلات دانفوس

 

وظیفه شیرآلات دانفوس تزریق ماده ی سرد کننده به اوپراتور است. که این نوع شیر دارای مدل‌های مختلفی است که طراحی متفاوتی هم دارد. در این مقاله توضیحاتی را در مورد انواع شیرهای دانفوس و ساختار آن‌ها دادیم.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اویل سپراتور کستل بال ولو کستل بوبین کستل پوسته کستل چک ولو کستل سایت گلاس کستل شیر برقی کستل فیلتر درایر کستل گلوب انگل ولو کستل گلوب ولو کستل فن زیلابگ فن ۵۰ زیلابگ فن ebm فن ۸۰ ebm فن ebmpapst فن روزنبرگ فن رزنبرگ فن ۸۰ رزنبرگ          اویل سپراتور کستل بال ولو کستل بوبین کستل پوسته کستل چک ولو کستل سایت گلاس کستل شیر برقی کستل فیلتر درایر کستل گلوب انگل ولو کستل گلوب ولو کستل فن زیلابگ فن ۵۰ زیلابگ فن ebm فن ۸۰ ebm فن ebmpapst فن روزنبرگ فن رزنبرگ فن ۸۰ رزنبرگ          

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × پنج =

صفحه اصلیفروشگاهتماسارتباط با ما