مبدل حرارتی GEA و قیمت انواع پلیت گ آ

مبدل حرارتی گ آ از دسته محصولات شرکت آلمانی گ آ است که در حوزه صنایع برودتی فعال می باشد. این مبدل و پلیت های آن در انواع و سری های مختلف طراحی و تولید شده و به بازارهای جهانی صادر می شوند. در این مقاله ضمن آشنایی با شرکت برودتی GEA، به معرفی انواع مدل های مبدل حرارتی صفحه ای گ آ و قیمت انواع پلیت GEA می پردازیم.

معرفی شرکت برودتی  GEA آلمان

شرکت GEA  در سال ۱۸۸۱ در آلمان تاسیس شد و در حال حاضر به عنوان بزرگ ترین شرکت در صنعت برودت جهان فعالیت می کند. این شرکت حوزه اصلی فعالیت خود را ساخت تجهیزات صنایع تبدیلی(Process Technology) به ویژه تجهیزات مورد استفاده در سیستم های سرمایشی مانند سردخانه قرار داده است. با خرید کمپانی های بزرگ و متعدد صنعت صنایع غذایی و برودتی توسط شرکت گ آ به تاثیرگذارترین در این صنعت در جهان تبدیل شده است. از جمله شرکت هایی که کمپانی گ آ خریداری کرده است می توان به شرکت های BOCK آلمان و گراسو هلند اشاره کرد.

کمپانی GEA به دو دلیل توانسته تاثیر زیادی در صنعت برودت داشته باشد؛ جدید ترین دستاورد های علمی در صنعت برودت و مواد غذایی را کمپانی گ.آ به دست می‌آورد؛ و دیگر اینکه ایده های جدید و راهکار هایی که مهندسین گ.آ برای فرآوری مواد غذایی برای افزایش راندمان انرژی صنایع غذایی ارائه می‌دهند همیشه از نو آورانه ترین ایده های روز دنیا است.

معرفی محصولات شرکت GEA در صنعت برودت

این شرکت محصولات متنوع و گوناگونی را در صنعت برودتی تولید می کند که از آن جمله می توان به کمپرسور های فریونی و آمونیاکی و کمپرسور های حمل و نقل مانند کمپرسور های اتوبوسی اشاره کرد همچنین این کمپانی محصولاتی دیگری را ماند انواع کمپرسور های سردخانه و چیلر، یونیت کندانسور، اواپراتور های سردخانه ای و چیلر ، چیلر های آب خنک و هواخنک ، آیس بانک های شیر و دستگاه های انجماد سریع محصولات دامی طراحی و تولید می کند.

معرفی مبدل های حرارتی صفحه ای  گ آ

با استفاده از پلیت های گ آ اکو فلکس آلمان مبدل های حرارتی صفحه ای یک بخشی و چند بخشی تولید و طراحی می شوند. این مبدل های صفحه ای GEA برای سرد و گرم کردن مایعات مناسب می باشد . در مبدل های صفحه ای ضخامت پیلت گ آ حدود 0.6 – 0.5 میلی متر است و
جنس پلیت GEA در این مبدل ها از استنلس استیل 304 و استنلس استیل 316 می باشد.
همچنین جنس گسکت ها از  VITON و EPDM و NBR  است و دارای ظرفیت lit/nr 500000 – lit/nr 100 می باشد.

شرکت GEA از پیشتازان صنعت مبدل های حرارتی صفحه ای قاب و واشردار و مبدل های حرارتی صفحه ای جوشی یا بریز پلیت می باشد. مبدل های حرارتی GEA (Kelvion)در صنایع نوشیدنی کاربردهای فراوانی شامل خنک سازی، گرمایش مخمر، خنک سازی مخمر، پاستوریزاسیون نوشیدنی های گازدار و آب معدنی و گرم کردن و خنک سازی نوشیدنی ها دارند.

تمام مبدل های حرارتی صفحه ای GEA از شرایط سخت مندرج در دستورالعمل تجهیزات فشار 97/23 / EC برخوردار هستند.

معرفی مبدل حرارتی GEA مدل پلیت گرمایی FA

سری پلیت گرمایی FA برای استفاده در سیالات دارای ذرات جامد و پالپ بسیار مناسب است. علاوه بر صرفه اقتصادی مبدل حرارتی کلوین سری اِف اِی (FA) می توان به کارایی بیشتر این نوع پلیت گرمایی در مقایسه با مبدل های پوسته و لوله (TUBE AND SHELL) و مبدل های حلزونی (SPIRAL) اشاره کرد. در شرایطی که از سیالات دارای ذرات معلق استفاده می شود و مبدل حرارتی صفحه ای  گ آ کارایی کمی دارد قدرت پیلت اف ای بسیار مورد توجه است. در پلیت گرمایی  (FA) فاصله ای در حدود 12 میلی متر بین جداره‌های صفحه و موج‌های درشت روی آن وجود دارد که حرکت سیالات پالپ دار را امکان پذیر می کند.

مزیت مبدل حرارتی صفحه‌ ای GEA سری  FA به دلیل وجود همین فاصله بین جداره های آن است که سبب شده این مبدل مجهز به یک سیستم ضد انسداد شود. بنابراین از گرفتگی سیستم توسط ذرات جامد موجود در سیال جلوگیری شده و سیال به راحتی در پلیت جریان می یابد. پلیت FA در اندازه های مختلف و با فاصله‌های متفاوت بین جداره‌ای، عرض و متریال گوناگون به بازار عرضه می شود.

معرفی  مبدل حرارتی گ آ مدل پلیت Vt40

از مبدل حرارتی صفحه ای GEA  مدل پلیت وی تی 40 در صنایع گوناگونانی مانند صنایع غذایی و بهداشتی، فراورده های قندی، صنایع شیمیایی، انرژی های تجدید پذیر، تهویه مطبوع (HVAC)، صنایع سنگین مانند اتومبیل سازی و مهندسی مکانیک، تولید کاغذ، نفت و انرژی، صنایع کشتی سازی و دریایی و به عنوان پلیت کولر استفاده می ‌شود.

کارکرد مبدل حرارتی صفحه ای GEA مدل پلیت VT40

طراحی این سری از  Vt40 مبدل حرارتی کلوین به منظور تبادل حرارتی انواع سیالات خصوصاً در صنایع غذایی و فراورده های لبنیاتی انجام شده است. جداره های پلیت های این مبدل حرارتی دارای فواصلی است که سبب شده ذرات معلق براحتی از این صفحات عبور کنند و از مسدود شدن مبدل حرارتی صفحه ای گ آ جلوگیری شود. این سری از پلیت گ آ برای استفاده از سیالاتی که دارای مواد جامد معلق به اندازه 2 میلیمتر هستن بسیار کارآمد می باشد. وجود شیارهای موجی شکل روی پلیت های حرارتی GEA سبب افزایش تلاطم سیال در این مبدل ها شده است. افزایش تربولانس سبب افزایش ظرفیت، بهبود کارایی پلیت گ آ در تبادل گرمایی و صرفه اقتصادی می شود.

متریال پلیت وی تی 40 در مبدل حرارتی GEA

یکی از پراستفاده ترین مواد و متریال برای ساخت اکسچنجرهای صفحه ای جنس استنلس استیل 316 است که به نام فولاد ضد زنگ نیز شناخته می‌شود. وجود تعداد زیادی عنصر مولبیدن سبب شده که این فولاد خاصیت ضد زنگ داشته باشد و نسبت به خورگی و حرارت از مقاومت بالایی برخوردار شود. پلیت های GEA که از استنلس استیل 316 ساخته شده اند برای استفاده در صنایع کاغذ، پتروشیمی و دریایی بسیار مناسب هستند. زیرا این محیط ها دارای کلر و آلودگی‌های دریایی و محلول ‌های اسیدی و خورنده می باشند و این متریال خاصیت ضد زنگ دارد و می تواند در این محیط ها دارای مقاومت بالایی باشد.

 مبدل حرارتی صفحه‌ای گ آ سری CT

کاربرد پلیت گ آ سری CT در صنایع تولید و فرآوری شکر می باشد که از این نوع مبدل حرارتی GEA مبدل‌های پوسته و لوله به عنوان تقویت کننده نیز استفاده می شود. در ساختار این مبدل حرارتی صفحه ای GEA فاصله هایی بین جداره ها وجود دارد که امکان حرکت سیالات دارای ذرات معلق 2تا3 میلیمتری را فراهم می کنند. بنابراین از لحاظ اقتصادی نسبت به مبدل های پوسته ولوله به صرفه تر می باشند.

نوع پلیت GEA برای کولر سری ct193

پلیت گ آ از جنس استیل ساخته شده و از دسته پلیت های نیمه جوشی شرکت GEA  می باشد. استیل به کار رفته در پلیت مبدل صفحه ای گ آ از نوع کربن استیل و فولاد ضد زنگ است. برای کاهش نقاط تماس بین جداره ها و ایجاد فاصله بین آن ها در این مبدل حرارتی صفحه ای GEA  ، صفحات پرس شده از لبه‌‌های پلیت به یکدیگر جوش می خورند. از مزیت های این پلیت GEA   می توان سبک بودن سیستم پلیتی ct 193، طراحی فشرده آن که باعث صرفه جویی در فضا می شود و عدم انسداد مبدل حرارتی طی تبادل گرمایی توسط ذرات جامد موجود در سیال به دلیل وجود فاصله بین جداره ها اشاره کرد.

قیمت انواع پلیت GEA  

پلیت ها در انواع و کیفیت های مختلفی ساخته و روانه بازار می شوند و در ساخت انواع مبدل های حرارتی به کار می روند. انواع پلیت گ آ از متریالی مانند استنلس استیل یا فولاد شد زنگ ساخته می شوند که دارای استقامت فوق العاده ای در برابر خوردگی دارند. قیمت انواع پلیت گ آ بسته به متریال استفاده شده در ساخت آن می تواند قیمت های متفاوتی داشته باشد. در هنگام خرید مبدل حرارتی صفحه ای از نوع و جنس پلیت استفاده شده در آن آگاه شوید. همچنین باید بسته به سیال مورد استفاده در مبدل حرارتی نوع پلیت را انتخاب کنید.

دقت کنید که قیمت انواع ورق های فولاد و گالوانیزه می توانند روی قیمت انواع پلیت و مبدل حرارتی تاثیر داشته باشند. زیرا این انواع پلیت گ آ  از فولاد ضد زنگ ساخته می شود و هر چه قیمت این ورق ها در بازار  بیشتر باشد این پلیت ها نیز گرانتر و قیمت مبدل حرارتی نیز بالاتر می رود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *