در این مقاله از سلام سرما به معرفی سایت گلاس و همچنین موارد استفاده از سایت گلاس های دانفوس و نحوه عملکرد آن خواهیم پرداخت.همراه ما باشید

سایت گلاس (Sight Glass)

سایت گلاس تجهیزی برای عبور سیال است که با به کار گیری از شیشه­ های درنظرگرفته شده قابلیت مشاهده حرکت سیال، رنگ و واحد سنجش شفافیت آن وجود داراست.  

 

سایت گلاس چیست

سایت گلاس چیست

 

درواقع با به کارگیری از سایت گلاس ­ها، می­توان شیر­ها، صافی­ها، مبرد­ها و تله بخار­های مسدود گردیده را تشخیص داد. به صورت نمونه وجود حباب و یا این که کف در سیستم تبرید نشان از عدم کارکرد درست یکی‌از قسمت­ها هست. نشت در سیستم مبرد، افت فشار بیش تر از حد در فیلتر­های نصب گردیده و یا این که بسته شدن یکی دیگر از امکانات از عیوب معمول چنین سیستم­هایی می‌باشد. به صورت نمونه در زمانیکه اپراتور، مایع کف آلود را در سایت گلاس مشاهده می­نماید به راحتی از وجود ایراد در سیستم باخبر می­شود.

در خطوطی که نیاز به روغن کاری تجهیزات می­باشد، از سایت گلاس مصرف شده تا رنگ روغن و همچنین تمام شدن یا این که نشدن آن به وسیله اپراتور قابل تشخیص باشد.

 

انواع سایت گلاس

سایت گلاس­ ها به انواع و اقسام مختلفی دسته بندی می­شوند. در واقع هر کارگاه سازنده با اعتنا به تجارب گذشته خود در این باره، نوع مخصوصی از سایت گلاس را ساخته و توسعه و گسترش داده است . شیشه ­های سایت گلاس­ (Sight Glass Window) و نمایشگر­های شیشه­ای (Sight Flow Indicator) دو دسته کلی از سایت گلاس­ ها میباشند. نوع اول امکان نصب بر روی تانک ­ها و مخازن را داراست در حالیکه تیپ دوم، داخل خط وصل می­گردد.

 

موارد استفاده از سایت گلاس ها

  • در خطوطی که عده­ای از ذرات جامد (همچون رزین، پودر­های غیر ارگانیک و محصولات غذایی) در حال عبور می باشند، سایت گلاس ­ها قابلیت مشاهده معیار ادغام شدن مواد با یکدیگر و همینطور تکان جریان را آماده می­سازد.
  • در طی پاک کردن خطوط، سایت گلاس ­ها قابلیت مشاهده ­باقی‌مانده و مواد خارجی غیر معمول را مهیا می­سازد.
  • در خطوطی که نیاز به روغن کاری تجهیزات می­باشد، از سایت گلاس مصرف شده تا رنگ روغن و همچنین تمام شدن یا این که نشدن آن به وسیله اپراتور قابل تشخیص باشد.
  • در خطوط بخار، قابلیت و امکان رویت سیال مایع گردیده را مهیا می­سازد تا در شکل وجود، اپراتور سریعاً به حذف آن مبادرت کند.

 

 

محل استفاده سایت گلاس ها

سایت گلاس را بایستی در مسیر مایع تعبیه کرد به گونه ای که پیش از شیر انبساط بوده (اکسپنشن ولو) و بعداز هر وسیله جانبی در خط مایع، باشد.

محل استفاده سایت گلاس ها

محل استفاده سایت گلاس ها

نحوه عملکرد سایت گلاس ها

در حالتی که تغییر تحول رنگی در بخش میانی وبسایت گلاس ( از سبز به زردرنگ ) مشاهده شد وجو رطوبت را نشان میدهد. در حالتی که مبرد حباب دارااست و کف آلود شد این نیز نشان دهنده ایراد در سیستم میباشد. در بعضا وبسایت گلاس ها از rotor یا این که پروانه (impeller) به کارگیری می گردد که امداد به تشخیص جهت جریان سیال و شدت آن می نماید. وب سایت گلاس های مشتمل بر روتور یا این که پروانه قابلیت و امکان نصب در خطوط افقی و عمودی را دارا هستند و اگر به فعالیت میروند که دبی سیال ذیل نباشد تا بتواند پروانه را به جنبش در بیاورد.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله بالو چیست را نیز مطالعه نمایید.زمان مطالعه این مقاله ۷ دقیقه است.

 

معرفی سایت گلاس دانفوس در ۳ دقیقه

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *