سایت گلاس (Sight Glass) تجهیزی برای عبور سیال است که با به کار گیری از شیشه­ های درنظرگرفته شده قابلیت مشاهده حرکت سیال، رنگ و واحد سنجش شفافیت آن وجود داراست.

در این مقاله از سلام سرما به معرفی سایت گلاس و همچنین موارد استفاده از سایت گلاس های دانفوس و نحوه عملکرد آن خواهیم پرداخت.همراه ما باشید

سایت گلاس (Sight Glass) چیست؟

درواقع با به کارگیری از سایت گلاس ­ها، می­توان شیر­ها، صافی­ها، مبرد­ها و تله بخار­های مسدود گردیده را تشخیص داد. به صورت نمونه وجود حباب و یا این که کف در سیستم تبرید نشان از عدم کارکرد درست یکی‌از قسمت­ها هست. نشت در سیستم مبرد، افت فشار بیش تر از حد در فیلتر­های نصب گردیده و یا این که بسته شدن یکی دیگر از امکانات از عیوب معمول چنین سیستم­هایی می‌باشد. به صورت نمونه در زمانیکه اپراتور، مایع کف آلود را در ساید گلاس مشاهده می­نماید به راحتی از وجود ایراد در سیستم باخبر می­شود.

در خطوطی که نیاز به روغن کاری تجهیزات می­باشد، از سایت گلس مصرف شده تا رنگ روغن و همچنین تمام شدن یا این که نشدن آن به وسیله اپراتور قابل تشخیص باشد.

محل استفاده سایت گلاس ها

سایت گلاس را بایستی در مسیر مایع تعبیه کرد به گونه ای که پیش از شیر انبساط بوده (اکسپنشن ولو) و بعداز هر وسیله جانبی در خط مایع، باشد.

چگونگی عملکرد سایت گلاس

از جمله وظایف سایت گلاس در ساختار سیستم‌های سرمایشی بررسی داخل سیستم، گرفتگی های صافی ها و فیلتر ها، سطح مایع مبرد، حرکت سیال، رنگ و میزان شفافیت سیال و نیز رطوبت موجود در سیستم است.

علاوه بر تشخیص وجود رطوبت از طریق تغییر رنگ ماده ی وسط ساید گلاس، می‌توان از این دستگاه جهت مقایسه رنگ ماده مبرد در طول خط جریان بهره برد. برای اینکه تشخیص دهیم در داخل ماده مبرد رطوبت وجود دارد یا خیر باید بدانیم که وجود رنگ سبز ماده ی وسط سایت گلس تایید کننده عدم وجود رطوبت است و نشان دادن رنگ زرد تاییدی بر وجود رطوبت در سیال می‌باشد.

حاوی حسگر رطوبت که به هنگام وجود رطوبت در سیستم رنگ آن از سبز به زرد تغییر می یابد. در یک سیستم سالم و بدون رطوبت ماده مبرد به شکل یک ستون از مایع بدون کف و شفاف و بی رنگ دیده می‌شود.

  • رنگ سبز: سیستم در حالت نرمال کار می کند.
  • رنگ سبز فسفری: سیستم مشکل دارد.
  • رنگ زرد: فیلتر رطوبت گیر باید تعویض شود.

مثال­هایی از موارد کاربرد سایت گلاس­ها به شرح زیر می باشد:

۱.سایت گلاس این امکان را فراهم می کند که در خطوط جریان سیالی که ذرات جامدی مانند رزین، پودر­های غیر ارگانیک و محصولات غذایی در آن وجود دارند، میزان مخلوط شدن مواد با همدیگر و چگونگی حرکت سیال قابل مشاهده شود.

۲.در هنگام تمیزکاری خطوط و لوله های جریان به وسیله سایت گلاس می توان باقی مانده سیال و مواد خارجی آلوده را مشاهده کرد.

۳.با وجود سایت گلاس در خطوط بخار می توان سیال مایع شده را مشاهده نمود، در این صورت اپراتور قادر است به سرعت آن را از چرخه تبرید حذف نماید.

۴.وجود سایت گلاس در خطوطی که نیاز به روغن کاری تجهیزات می­باشد، می توان به وسیله اپراتور از وجود و عدم وجود روغن و همچنین از رنگ روغن مطلع شد.

 معرفی انواع سایت گلاس‌ها

از آنجایی که هر تولید کننده و کارخانه ای طبق تجربیات خود نوع و مدل منحصربفردی از سایت گلس ‌ها را می‌سازد، می‌توان آن‌ها را دردسته بندی‌های متنوعی قرار داد. بطور کلی دو دسته مهم از این سایت گلاس‌ها وجود دارد که هر کدام کاربرد جداگانه ای دارد و در صنایع متفاوتی به کاربرده می‌شوند؛ این سایت گلس‌ها شامل موارد زیر است.

۱.شیشه­های سایت گلاس­ (Sight Glass Window) : کاربرد شیشه­ های سایت گلاس­ در روی تانک‌ها و مخازن است.

۲.نمایشگر­های شیشه­ای (Sight Flow Indicator): کاربرد نوع نمایشگر­های شیشه ­ای در درون خط جریان نصب می‌گردد.

از لحاظ قابلیت نصب بر روی خطوط جریان نیز می‌توان سایت گلاس‌ها را به دو دسته زیر تقسیم کرد.

۱.دید از درون شاخص جریان (View Through Flow Indicator): در شکل A سایت گلاس دو طرف دید نمایش داده شده است. مدل دید از درون شاخص بر اساس استاندارد­های ANSI برای کلاس­های کاری مناسب بوده و برای PN های مختلف از سیستم  DIN مطلوب است. این سایت گلس‌ها دارای دو مدل دوطرف دید و یک طرف دید هستند

۲.دید ۳۶۰ درجه دور تا دور- ۳۶۰( View Flow Indicator) : در شکل B سایت گلاس ۳۶۰ درجه مشاهده می‌شود. استفاده از مدل ۳۶۰ درجه یا تمام دید، برای خطوطی که دما و یا فشار بالایی دارند توصیه نمی‌گردد.

سایت گلاس چیست

 

دلیل استفاده از مبدل صفحه ای در سیستم های مختلف چیست؟

دلایل وجود مشکل در سیستم و کف آلود نشان دادن ماده مبرد

اگر وکیوم ناقص باشد سبب ورود رطوبت به داخل سیستم می‌شود و همچنین تبدیل ماده مبرد به حالت کف آلود سفید و حباب دار نشان دهنده وجود مشکل در سیستم است. این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌گردد.

  • شارژ ناقص مبرد که سبب نشتی در سیستم می شود.
  • ایجاد افت فشار بیش از حد در فیلتر که سبب گرفتگی فیلتر یا هر گرفتی در سیستم در مسیر مایع می گردد.
  • وجود مشکل در کندانسور که به علت مشکل در فن، کمبود آب در کندانسور آبی، خرابی پمپ برج، مشکل در فن برج، مسدود شدن بین فین ها ایجاد می شود.
  • پایین بودن سابکولد و افت فشار مایع که به علت طولانی بودن بیش از حد خط مایع، گرفتگی فیلتر درایر، کوچک بودن قطر لوله خط مایع، خرابی شیر برقی ایجاد می گردد.
  • گرم شدن اطراف خط مایع

انواع سایت گلاس در سیستم‌های تبریدی

مایع نما ها یا سایت گلس ها در سیستم ها و دستگاه های تبریدی در دو نوع طراحی و تولید می شوند.

  • سایت گلاس در بدنه کمپرسور جهت رویت وضعیت روغن کارتل.
  • سایت گلاس درخط مایع جهت رویت مایع گاز

برچسب ها:

ساید گلاس , سایت گلاس , سایت گلاس آمونیاکی , سایت گلاس رو لوله , سایت گلاس رسیور , سایت گلاس کمپرسور , قیمت سایت گلاس , فروش سایت گلاس  , سایت گلاس فشار بالا , محل نصب سایت گلاس , سایت گلاس مخزن  , قیمت انواع ساید گلاس

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اویل سپراتور کستل بال ولو کستل بوبین کستل پوسته کستل چک ولو کستل سایت گلاس کستل شیر برقی کستل فیلتر درایر کستل گلوب انگل ولو کستل گلوب ولو کستل فن زیلابگ فن ۵۰ زیلابگ فن ebm فن ۸۰ ebm فن ebmpapst فن روزنبرگ فن رزنبرگ فن ۸۰ رزنبرگ          اویل سپراتور کستل بال ولو کستل بوبین کستل پوسته کستل چک ولو کستل سایت گلاس کستل شیر برقی کستل فیلتر درایر کستل گلوب انگل ولو کستل گلوب ولو کستل فن زیلابگ فن ۵۰ زیلابگ فن ebm فن ۸۰ ebm فن ebmpapst فن روزنبرگ فن رزنبرگ فن ۸۰ رزنبرگ          

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیفروشگاهتماسارتباط با ما