مقالات

کنترل فشارهای دانفوس و نحوه عملکرد آنها

همانطور که از نام این محصول پیدا است، کنترل های فشار دانفوس در واقع کنترل ها و محدود کننده های الکترومکانیکی هستند که تبرید، فشار هوا و مایعات را برای سیستم های تهویه مطبوع و سیستم های تجاری تبرید در محدوده ای مشخص، کنترل می کنند.

از کنترل فشارهای دانفوس که اصطلاحاً به آنها پرشر سوئیچ های دانفوس نیز گفته می شود، اغلب برای کنترل فشار مکش خیلی پایین استفاده می شود.

ما در این مقاله سعی داریم به معرفی کنترل فشارهای دانفوس پرداخته و همچنین نحوه عملکرد آنها را بررسی نمائیم.

 

پیشنهاد سایت:فن کندانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

 

معرفی کنترل فشارهای دانفوس

همانطور که در بخش مقدمه گفته شد، ما در این مقاله سعی داریم به معرفی کنترل فشارهای دانفوس پرداخته و همچنین نحوه عملکرد آنها را بررسی نمائیم؛ بنابراین بهتر است تا ابتدا نگاهی اجمالی به تاریخچه این برند بزرگ و معتبر بیاندازیم و سپس محصول مورد نظر را معرفی نمائیم.

تاریخچه دانفوس

شرکت Danfoss در واقع یک شرکت دانمارکی است که در سال 1933  با تولید و ساخت ابزار و شیرالات سیستم های تبرید، فعالیت خود را آغاز نمود و وارد بازار جهانی شد. Mads Clausen، این شرکت را در شهر Nordborg و در مزرعه پدری اش راه اندازی نمود. پس از آن رفته رفته فعالیت شرکت گسترده تر شد و Mads Clausen توانست خط تولید شرکت خود را با طراحی و تولید کمپرسورهای مخصوص یخچال گسترش دهد.

در حال حاضر شرکت دانفوس با دارا بودن 72 کارخانه در اغلب کشورهای دنیا و چندین هزار پرسنل متخصص و کارمند یکی از معتبرترین برندها در این زمینه است.

کنترل فشار دانفوس چیست؟

همانطور که در بخش قبل گفته شد، کنترل فشارهای دانفوس که اغلب آنها را با نام پرشر سوئیچ های دانفوس نیز می شناسند، در واقع کنترل هایی هستند که برای تنظیم فشار سیال در یک سیستم استفاده می شوند و می توانند کمپرسور در موارد مختلفی همچون فشار مکش به سمت پایین کنترل نمایند.

پیشنهاد سایت :فن چیلر چیست و انواع فن کویل و کاربردهای آن

انواع مختلف کنترل فشارهای دانفوس:

بطور کلی کنترل فشارهای دانفوس به موارد زیر تقسیم می شوند که از هر کدام از آنها در شرایطی خاص استفاده می شود:

  • کنترل کننده فشار کم و زیاد یا High and Low Pressure Switches
  • کنترل کننده فشار بالا یا high pressure switches
  • کنترل کننده فشار پایین یا low pressure switches
  • کنترل کننده فشار روغن دانفوس یا Pressure Switches oil

عملکرد کنترل فشارهای دانفوس:

کنترل فشارهای دانفوس، وسیله‌ای هستند که کنترل فشار سیال یک سیستم یا کمپرسور را بر عهده دارند.روش عملکرد آنها نیز  به این صورت است که اگر فشار کمپرسور کاهش پیدا کند، کنترل،کمپرسور را خاموش می‌کند تا از آسیب‌های احتمالی حاصل از کمبود بسیال، به عنوان مثال روغن پیش‌گیری کند. کنترل فشارهای دانفوس ، برای انوع سیستم‌های برودتی و تهویه مطبوع با انواع مبردهای رایج از جمله HCFC و HFC در شرایط مختلف و با فشار حداکثر 17 بار و دمای 40- تا 60 درجه سانتی‌گراد قابل استفاده می‌باشند.

بنابراین همانطور که گفته شد،  کنترل فشارهای دانفوس فشار پایین که معمولاً در نزدیکی کمپرسور در قسمت مکش نصب می شوند ، در صورت عدم وجود مبرد کافی، با خاموش کردن کمپرسور از ان محافظت می کنند. از بین رفتن مبرد در سیستم می تواند مشکلات مختلفی را به دنبال داشته باشد.

لازم به ذکر است که کنترل فشارپائین ممکن است کمپرسور را به دلایلی غیر از کمبود مبرد خاموش کند. اگر مشکلی در کنترل فشار پایین دانفوس ایجاد شود ، سرویس دهنده باید بطور مرتب میزان خنک کننده یا مبرد را در سیستم بررسی نماید. به عنوان مثال ممکن است فن تبخیر یا پمپ معیوب شده باشند؛ در این حالت سوئیچ یا کنترل باید جریان آب در مدار را قطع نماید، چرا که در این صورت ممکن است سیستم دچار یخ زدگی و و نهایتاً شکستن شود.

 

پیشنهاد سایت:اکسپنشن الکترونیکی چیست

در پایان

ما در این مقاله به معرفی یکی از محصولات شرکت بسیار بزرگ و معتبر تولید کننده قطعات  دانفوس یعنی کنترل فشارهای دانفوس پرداختیم. این کنترل ها انواع مختلفی دارند که از هر کدام از آنها در سیستم های مختلفی استفاده می شود. این کنترل ها می توانند فشار سیال درون یک سیستم را کنترل کرده و ازورود آسیب به آن جلوگیری نمایند.