مقالات

کر درایر چیست؟

کر درایر یک هسته مرکزی جامد است که در ساختمان هر فیلتر درایر استفاده می شود.  فیلتر درایر نیز برای محافظت از اجزای کمپرسور در طراحی سیستم های تبریدی و صنایع برودتی کاربرد دارد. وظیفه این فیلتر درایر یا  توری ساکشن پاکسازی سیال مبرد از رطوبت و ذرات جامد  قبل از برگشت به کمپرسور است. برای ساخت کر درایر از جاذب های مختلفی استفاده می شود به همین دلیل این قطعه دارای انواع گوناگونی داشته و کاربردهای متفاوتی نیز دارد.

نقش کر درایر در فیلتراسیون چیست؟

توری ساکشن توسط کر درایر خود سبب جذب رطوبت و خنثی سازی اسید سیکل تبرید می شود. جذب رطوبت به صورت های مختلفی بوسیله کر درایر انجام می شود که به شرح زیر است.

1.جذب فیزیکی :این جذب یکی از ساده ترین روش برای تولید جاذب ها می باشد. در این گونه جذب ها وقتی که رطوبت در تماس با جاذب قرار می گیرد، به دلیل وجود نیروهای چسبندگی سطحی و تخلخل بالای جاذب، رطوبت به سطح جاذب می چسبد و اجازۀ خروج پیدا نمی کند.

برای مثال آلومینای فعال به روش جذب فیزیکی کار می کند؛ زیرا ساختاری متخلخل دارد. یک گرم آلومینای فعال دارای دویست متر مربع سطح تماس است. طرز کار این جاذب فیزیکی به این شکل است که وقتی سیال مبرد از درون کر درایر می گذرد، رطوبت در حفره های آلومینای فعال گیر افتاده و سیال گازی از آن عبور می کند. بنابراین رطوبت گاز پایین می آید و اصطلاحاً خشک می شود.

2.جذب شیمیایی :برای حذف عناصر شیمیایی و رطوبت در سیال مبرد باید این عناصر در واکنش های شیمیایی گیر کنند. برای مثال از واکنش های سوختن به منظور از بین بردن اسیدهای ارگانیک یا غیر ارگانیک از سیال های مبرد استفاده می شود. برای این کار باید از کر درایری مانند سیلیکا که بتواند اسید موجود در سیال را به دام انداخته استفاده کرد تا به واسطۀ یک واکنش شیمیایی آن را از درون سیال حذف کند.

3.جذب ترکیبی :می توان به صورت همزمان جاذب های شیمیایی و فیزیکی را در کنار هم قرار داد تا یک جاذب ترکیبی تشکیل شود. از کنار هم قرار گرفتن دو جاذب آلومینای فعال شده و سیلیکا ژل جاذب ترکیبی آلومینا ژل بوجود می آید. در اولی جذب به صورت فیزیکی صورت گرفته و دومی جذب شیمیایی را ممکن می سازد.

معرفی انواع کر درایر

از جاذب های مختلفی برای ساخت هسته جامد فیلتر درایر یا توری ساکشن می توان استفاده کرد. انواع جاذب های مورد استفاده در صنعت شامل سیلیکا ژل، آلومینای فعال، سولفات سدیم، آلومینا ژل، شبکه های مولکولی می باشند. برای انتخاب هسته جامد فیلتر درایر باید به فاکتورهایی مانند نوع فرایند تبرید، سیال مبرد، دما و فشار سیال در زمان ورود به فیلتر و روغن کمپرسور توجه کرد. چنانچه در سیکل تبرید در اثر تجزیۀ مبرد یا روغن، اسید تولید شود باید از جاذبی که بتواند این اسید را از محیط حذف کند؛ استفاده کرد. همچنین اگر سیال تبریدی مورد استفاده در محدوده دمایی خاصی کار می کند باید در انتخاب کر درایر این محدوده دمایی در نظر گرفته شود. نکته مهم اینکه جاذب کر درایر نباید در اثر عواملی مانند حرارت، فشار یا حضور یک عنصر شیمیایی تجزیه شود.

جاذب های مختلف بر اساس نوع جذب آن ها

جاذب هایی که در ساخت کر درایر مورد استفاده قرار می گیرند براساس نوع جذبی که دارند به شرح زیر هستند.

1.آلومینای فعال شده: از هیدروکسید آلومینیوم برای تولید آلومینیوم فعال به صورت قرص های کروی یا به شکل پودر استفاده می شود و کاربرد آن برای جذب رطوبت است. ساختار متخلخل دانه های آلومینای فعال سبب افزایش سطح تماس در آن شده است. در نتیجه یک گرم آلومینای فعال می تواند دویست متر مربع سطح تماس ایجاد می کند. کر درایر هایی که از آلومینای فعال ساخته می شوند می توانند با سیال مبرد وارد واکنش نشده و برای محدودۀ وسیعی از سیالات CFC  به کار برده شوند. همچنین این کر درایرها جاذب های بسیاری قوی برای حذف رطوبت به شمار می روند و از قابلیت بالایی برای حذف ناخالصی های جامد برخوردارند.

2.سیلیکا ژل: این جاذب دارای ساختار چهار وجهی بوده و از ماده شیمیایی دی اکسید سیلیسیم ساخته می شود. این دی اکسید سیلیسیم به عنوان یک کاتالیزگر قادر است به سرعت ترکیبات هیدروژنی را وارد واکنش نماید. به دلیل وجود ساختار متخلخل سیلیکا ژل می تواند به کمک واکنش های شیمیایی در کر داریر رطوبت و اسید موجود در مبرد را از بین ببرد. استفاده از سیلیکا ژل برای وقتی که در محیط سیال مبرد یا روغن کمپرسور، اسید تولید می شود بسیار مناسب می باشد. زیرا می تواند رطوبت موجود را جذب کرده و همچنین با استفاده از واکنش های شیمیایی، اسیدهای موجود را گیر بیاندازد. مزیت دیگر استفاده از سیلیکا ژل در ساخت کر درایر این است که در دماهای پایین سیلیکا ژل در جذب رطوبت نسبت به آلومینای فعال بهتر عمل می کند.

3.آلومینا ژل: این ماده از نوع جاذب های هسته های جامد ترکیبی است که از ترکیب مقدار مشخصی آلومینای فعال شده به سیلیکا ژل تحت شرایط شیمیایی خاص ساخته می شود. تولید این جاذب به صورت دانه ای است و کر درایر های توری ساکشن که از آن ها ساخته می شوند می توانند به دو شکل فیزیکی و شیمیایی فرآیند جذب رطوبت و ترکیبات شیمیایی را انجام دهند. کاربرد این ساختارها در طراحی جاذب برای وقتی است که به جذب بالا نیاز باشد مانند سیستم های تبریدی حساس که باید در آن ها رطوبت به صفر برسد و از ورود اسید به سیستم جلوگیری شود.

آشنایی با ساختمان فیلتر درایر

همانطور که در ابتدای مقاله بیان شد وظیفه توری ساکشن با همان فیلتر درایر  حذف رطوبت، اسید و ذرات جامد موجود در سیال مبرد پیش از بازگشت مجدد به فرایند تبرید است. این قطعه در سیکل تبرید و در بخش سرد سیستم و سر راه بازگشت سیال مبرد به صورت عمودی نصب می باشد. دلیل عمودی نصب شدن فیلتر درایر، این است که در مسیر بازگشت مایع مبرد دارای کمترین سرعت و فشار ممکن می باشد. بنابراین برای حرکت جریان سیال از نیروی وزنی سیال استفاده می شود. قبل از ورود سیال به فیلتر فشار سیال کاهش می یابد که سبب افزایش تماس سیال با هستۀ فیلتر شده و میزان رطوبت جذب شده افزایش پیدا می کند.

اجزای اصلی یک توری ساکشن شامل پوستۀ فیلتر و هستۀ جامد آن است و در واقع هستۀ فیلتر درایر نقش حذف کنندۀ رطوب و اسید را بر عهده دارد.

قیمت فیلتر درایر (ساکشن کستل)

قیمت کر درایر و نوع و جنس هسته مرکزی جامد عواملی تعیین کننده قیمت نهایی فیلتر درایر هستند. همچنین فیلتر درایر بسته به نوع فیلتر، اندازه و ابعاد و قابلیت های آن و جنس بدنه و نوع اتصالات به کار رفته در آن دارای قیمت های مختلفی است. برای انتخاب فیلتر درایر و کر درایر مناسب باید قابلیت هایی را مد نظر داشت که شامل تنوع بالا در فیلتر ساکشن کستل، تفاوت در قدرت جذب رطوبت و مواد اسیدی و جامد در اندازه های مختلف است. همچنین انتخاب و  خرید فیلتر درایرها را باید بر اساس نوع سیستم هیبرید و شرایط مبرد و سیال موجود انجام داد. همانطور که گفتیم هسته مرکزی فیلتر درایر، کر درایر نام دارد که وظیفه اصلی را در این قطعه بر عهده دارد. بنابراین برای خرید یک فیلتر درایر با قیمت مناسب باید جنس و قیمت کر درایر را نیز در نظر داشت.

 

 

 

 

برچسبها:
کر درایر , درایر لوله ای , کور درایر , توری ساکشن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *