هیت اکسچنجر صفحه ای جوشی

هیت اکسچنجر صفحه ای جوشی یا همان مبدل های حرارتی صفحه ای جوشی کامل ترین شکل از مبدل ها هستند که در ساخت آن ها از آخرین تکنولوژی روز دنیا بهره گرفته شده است. عواملی چون راندمان بالای 90 درصد،  ابعاد بسیارکوچک ، هزینه خرید کمتر و نصب آسانتر  هیت اکسچنجر صفحه ای جوش را به یک مبدل عالی برای استفاده در سیستم های حرارتی و برودتی تبدیل کرده است.

ساختار هیت اکسچنجر صفحه ای جوش

ساختمان هیت اکسچنجر صفحه ای جوش از تعدادی صفحه از جنس استنلس استیل 316L يا 304 ساخته شده است. این صفحات در شرایط خلاء و  توسط مس یا نیکل به صورت یکپارچه همدیگر جوش داده شده اند.

هیت اکسچنجر صفحه ای جوش برخلاف نوع واشری آن (Gasket Type) نیازی به واشر، فریم و متعلقات دیگر ندارند و در فشار حدود 700 psi تست می شوند. میزان سطح انتقال حرارت در هیت اکسچنجر صفحه ای جوش از ۱٫۵ تا ۳۰۰ متر مربع متغیر است و در شرایط عملیاتی تا دمای ۳۰۰ درجه سانتی گراد و فشار ۳۲bar می تواند مقاومت کرده و عملکرد خوبی داشته باشد.

مزایای هیت اکسچنجر صفحه ای جوش

این مبدل حرارتی علاوه بر هزینه و ابعاد کمتر ، عملکرد بالا و حجم کمتر سیال مورد استفاده دارای مزایای دیگری مانند افزایش و کاهش تعداد صفحات براساس ظرفیت مورد نیاز و نوع جوشکاری صفحات (مس یا نیکل) بر اساس نوع کاربری است.

طراحی هیت اکسچنجر صفحه ای جوش بر پایه کاربردهای مبدل های پوسته و لوله، مارپیچی و صفحه ای است. به همین علت در این مبدل مشکلات کاربرد واشر (gasket) وجود ندارد. همچنین امکان جداکردن سریع قاب و دسترسی به محفظه صفحات وجود دارد و در نتیجه تمیزکاری و تعمیر هیت اکسچنجر صفحه ای جوش آسان است.

هیت اکسچنجر صفحه ای جوش فاقد گسکت بنابراین می توان از سیالات با دماهای بالا و مواد شیمیایی آسیب زا در آن به کار برد.

کاربرد هیت اکسچنجر صفحه ای جوش

کاربرد اصلی هیت اکسچنجر صفحه ای جوش در سیستم های مایع و دو فازی است که شامل سیستم های مایع-مایع، کندانسورها، تبخیرکننده ها و جوش آورها می باشد. همچنین هیت اکسچنجر صفحه ای جوش  مبدلی است که در سرویس های خلا کامل قابل استفاده  می باشد و همچنین امکان استفاده از مایعات تبرید   در هیت اکسچنجر صفحه ای جوش وجود دارد.