آنچه باید در مورد المنت یا هیترکمربندی بدانید

هیترکمربندی به دلیل ظاهری که دارد؛ المنت تسمه ای یا کمربندی گفته می‌شود و در دو نوع تسمه ای و سرامیکی نیز ساخته می‌شوند. روکش این المنت از نوع میکا بوده و ضخامت آن بین 2تا5 میلیمتر است. مخصوص سیلندرهای تزریق در صنایع پلاستیک و صنایع ذوب و تزریق آلومینیوم  بوده و و در صنعت پلاستیک و ذغال سازی نیز استفاده می‌شود. این هیتر روی سیلندرها و لوله های بزرگ و کوچک، به صورت دایره ای شکل قرار می گیرد.

هیتر کمربندی چیست؟

هیتر کمربندی چیست؟المنت‌های کمربندی به اسم المنت حلقه ای نیز معروف هستند و در انواع مختلفی شامل ساده، پیچدار، قابدار، سیم‌ دار و المنت تخت ساخته می‌شود. معمولا به صورت یک روکش و دو روکش ساخته می شود و دارای دو نوع روکش استیل و گالوانیزه است. المنت کمربندی دارای عایق الکترونیکی است که معمولا از جنس میکای می باشد.

جنس این المنت از ورق استیل بوده و حالت نچسب داشته که در صورت حرارت به سطوح نمی چسبد. المنت کمربندی را می‌توان روی نازل انواع دستگاه‌ها نصب نمود که باعث تولید گرما و حرارت می‌شود؛ در نتیجه مواد داخل دستگاه ذوب می‌شود و برای قالب گیری آماده می‌شوند.

المنت کمربندی یا تسمه ای در چه مواردی کاربرد دارد؟

این المنت روی سیلندرها، لوله‌ها و مخازن به شکل استوانه قابليت نصب است ؛ و در موارد زیر استفاده می شود.

 • انتقال حرارت از طریق تماس و مخصوص سیلندرهای تزریق در صنایع پلاستیک و وکیوم 
 • صنايع ذوب و تزريق آلومينيوم 
 • تجهیزات آزمایشگاهی
 • ماشین آلات بسته بندی
 • ماشین آلات کفاشی
 • گرمایش مخزن های مواد مایع و جامد
 • ماشین الات فرآیند مواد غذایی
 • ماشین آلات تولید لاستیک
 • تولید لوله های پلی اتیلن و پلیکا
 • دستگاه های تولید کاشی

انواع هیتر کمربندی یا تسمه‌ای از لحاظ شکل ظاهریل

ه دلیل اینکه المنت کمربندی باید خود را با محل اتصال بر روی دستگاه‌ها هماهنگ کند، از لحاظ ظاهری به پنج مدل اصلی تقسیم می شوند. این تقسیم بندی سبب شده در موارد بسیاری و برای انواع دستگاه‌ها این المنت کاربرد داشته باشد. در ادامه این پنج مدل را به اختصار توضیح می‌دهیم.

.1هیتر کمپرسور کمربندی بدون پیچ و مهره:

از لحاظ ظاهری این المنت‌ها به شکل قالبی و دایره کامل بوده و فاقد حالت باز وبسته کردن هستند. به دلیل اینکه نصب و باز کردن این مدل هیتر مشکل است کاربرد کمتری نسبت به سایر المنت‌ها دارد.

.2 هیتر کمپرسور کمربندی یک تکه:

المنت یک تکه ساختاری ساده داشته و براحتی نصب و باز و بسته می‌شود. این هیتر قابلیت دارد از یک سمت و از طریق یک و یا دو پیچ باز و بسته شود. یکی از پرکاربردترین انواع المنت است.

.3 هیتر تسمه ای دو تکه:

المنت دو تکه یکی از پراستفاده‌ترین نوع هیتر است که از هردو طرف قابل باز وبسته شدن می‌باشد. مزیت مهم آن سرعت بالا و آسان در باز و بسته شدن و قطر بیشتر آن است.

.4هیتر کمپرسور کمربندی یک تکه انعطاف پذیر:

المنت یک تکه منعطف را می‌توان به جای المنت دو تکه در مواقعی که برای نصب نیاز به باز شدن زیاد المنت داریم، استفاده نمود.

.۵ هیتر کمپرسور کمربندی مربعی یا مستعطیلی:

این المنت‌ها مثل مدل‌های قبلی دایره‌ای شکل نبوده و به شکل مربع یا مستطیل وجود دارد. این المنت تسمه‌ای مربعی یا مستطیلی به شکل دو تکه ساخته می‌شود.

مزایای استفاده از المنت تسمه ای

 1. به دلیل اندازه کوچکی که این نوع المنت دارد به آسانی بر روی انواع دستگاه‌ها قابل نصب است.
 2. طراحی این مدل المنت ساده بوده و مصرف انرژی کمی دارد ولی توان تولیدی بالایی دارند.
 3. المنت تسمه ای به دلیل اینکه در انواع مختلفی ساخته می‌شود می‌تواند در هر شرایطی و بر روی هر نوع دستگاهی نصب شود.
 4. این المنت از ورق فولاد و یا گالوانیزه ساخته شده بنابراین دارای طول عمر بالایی است.
 5. مدل‌های ضد آب المنت تسمه‌ای موجود است که برای صنایعی که در آن‌ها از آب استفاده می‌شود مناسب است.همچنین صنایعی که آب نقش خنک کننده اصلی دستگاه‌ها را دارد استفاده می‌شود.

معرفی انواع مختلف المنت یا هیتر کمپرسور کمربندی

حلقه ای این المنت به دلیل کاربرد آن در دور المان و دستگاه های تزریق بیشتر مورد استفاده است و در داخل بیشتر قالب‌ها به دلیل تولید حرارت دو رویه از نوع تخت تسمه ای استفاده می‌شود همچنین المنت تسمه ای یا کمربندی در اندازه‌های کوچک و بزرگ به شکل‌های ساده و فیش دار و سیم دار ساخته می‌شود . در ادامه به توضیح مختصری از المنت حلقه ای و تخت می‌پردازیم.

1.المنت تسمه ای تخت : بصورت دو رویه حرارت تولید می کند بنابراین در بیشترها قالب ها از این نوع المنت استفاده می شود.

2.المنت حلقه ای ساده: این نوع المنت پرکاربرد ترین و متداول ترین هیتر است و در ابعاد کوچک و بزرگ برای صنایع تزریق پلاستیک ساخته می شود. در صورت ضد آب (واترپروف) بودن المنت ضخامت ورق و قطر آن بالاتر می رود. ابعاد حلقه‌های المنت کمربندی یا تسمه‌ای در حدود 25 در 25 و یا 50 در 100 میلی متر می‌باشد.

انواع عایق المنت تسمه ای

عایق المنت برای تولید حرارت در آن نقش اساسی دارد؛ که رسانا گرما در المنت بوده و یکی از اجزاء اصلی هیتر محسوب می‌شوند. این عایق‌ها در دو نوع کلی میکایی و سرامیکی ساخته می‌شوند؛ که این دو نوع خود در اشکال گوناگونی مانند تخت، گرد و سایر شکل‌های هندسی تولید می‌شوند.

المنت تسمه ای با عایق میکایی:

المنت میکایی از یک سیم با مقاومت بالا بین دو صفحه میکا ساخته شده و توسط یک ورق آلومینیومی با مقاومت در برابر حرارت بالا و خوردگی محافظت می‌شود. این المنت‌ها را می‌توان برای دستگاه‌های با قطر بالا بصورت بخش بخش استفاده کرد. حداکثر دمای کارکرد این المنت 350 درجه سانتیگراد می‌باشد و مدل‌های ضد آب و به همراه ترموکوپل نیز در بازار وجود دارد.

المنت تسمه‌ای میکایی دارای 50تا 4000 وات بوده و جنس آن میکا و سیم کروم نیکل تخت است. این المنت مخصوص دستگاه پلاستیک با روکش استیل می‌باشد.

المنت تسمه ای با عایق سرامیکی:

المنت سرامیکی از قرار گرفتن یک سیم با مقاومت بالا در هسته سرامیکی ساخته شده است. قابلیت انعطاف پذیری بالا در این المنت به دلیل وجود لولا در هسته سرامیکی آن است. المنت به وسیله یک ورق فولاد ضد زنگ به همراه پیچ‌های صفت کننده بر روی دستگاه های مختلف نصب می‌شود.

 این المنت از طریق کابل یا سیم پیچ به منبع تغذیه وصل می‌شود و می‌تواند دمای بیشینه 700 درجه سانتی گراد تولید کند. موارد مصرف المنت تسمه‌ای سرامیکی در کارخانجات تولید لاستیک ، کارخانجات تولید لوله‌های پلی اتیلن  و لوله‌های پلیکا و همچنین دستگاه های تزریق پلاستیک می‌باشد.


جمع بندی بحث هیتر کمربندی

ساختار هیترهای کمربندی به شکل کویل‌های مارپیچی بوده که بوسیله عایق‌های سرامیکی درهم قفل شده، به صورت یکنواخت به هم متصل شده‌اند. هسته سرامیکی که یک عایق است در زیر یک ورق استیل  ضد زنگ با لبه‌های دندانه‌دار تعبیه شده است.

در این المنت کمربندی گرما بصورت هدایتی و تابشی و به دلیل وجود سیستم گرمایشی انعطاف پذیر انتقال می‌یابد. خروجی هیترهای کمربندی به شکل سیم‌دار، ترمینالی و قاب‌دار ساخته می‌شوند.

المنت کمربندی با روکش استیل و گالوانیزه دارای انواع ساده و روکش‌دار است. نوع ساده آن شامل پیچ ومهره‌دار، ساده بدون پیچ ومهره و فیت شدنی است. و نوع روکش‌دار آن شامل پیچ ومهره‌دار، بست برنجی(آلنی) و فیت شدنی است.

 

به اشتراک بگذارید..