مقالات

معرفی دو مدل کمپرسور دانفوس و نحوه عملکرد آن‌ها

کمپرسور دانفوس به عنوان کمپرسور سردخانه، کمپرسور صنعتی، کمپرسور چیلر مورد مصرف قرار می گیرد. بطور کلی کمپرسور یک قطعه مهم در سیستم های صنعتی سرمایشی و تبریدی است. کمپرسورهای دانفوس دارای مدل‌های مختلفی بوده و توانایی تولید برودت در کاربردهای بالای صفر تا زیر صفر را دارا می‌باشند.

معرفی انواع کمپرسورهای دانفوس

کمپرسورهای این برند شامل دو دسته پیستونی و اسکرال است؛ که خود کمپرسورهای سیلندر-پیستونی دانفوس شامل سری‌های MT، MTZ و NTZمی‌باشند. از ویژگی‌های کمپرسورهای دانفوس می‌توان به دارا بودن طیف وسیعی از ظرفیت آن‌ها اشاره کرد که برای انواع سیستم‌های برودتی و تهویه مطبوع قابل استفاده‌ هستند. همچنین طول عمر بالا، کیفیت عالی ساخت، بازدهی و ضریب کارآیی بالا  از دیگر ویژگی‌های این کمپرسور می‌باشد.

کمپرسورهای اسکرال دانفوس نیز دارای مدل‌هایی شامل SM, SY, HRM, HLM و MLZ دانفوس است. مکانیزم عملکرد در این کمپرسورها سبب شده که قابلیت کنترل بهتری داشته باشند.  در نتیجه مصرف برق آن‌ها بسیار بهینه شده و آلودگی صوتی در آن‌ها کاهش می‌یابد.

این دو سری کمپرسور مدل دانفوس با گازهای مختلفی مانند R22، R404A، R507A و R407Cسازگار می‌باشند.

معرفی شرکت تولید کننده دانفوس

کمپرسور دانفوس محصول شرکت دانفوس در کشور دانمارک می‌باشد که در سال 1933 تاسیس شده است. این شرکت محصولات خود را در حوزه صنایع برودتی و ایرکاندیشن و در مدل‌های مختلفی به کشورهای سراسر جهان صادر می‌کند.

کمپرسورهای برند دانفوس در مدل‌های مختلف و با ظرفیت‌های متفاوت تولید می‌شوند. این کمپرسورها از وسایل خانگی مانند یخچال گرفته تا سیستم‌های سرمایشی بزرگ کاربرد دارند. این شرکت در زمینه سیستم های گرمایشی، سیستم های تبرید و تهویه مطبوع، اتوماسیون صنعتی درحال فعالیت می‌باشد.

مشخصات کمپرسور منیروپ دانفوس

نام دیگر کمپرسور منیروپ کمپرسور پیستونی است، که در سه مدل اصلی MT، MTZ  و NTZ توسط این شرکت ارائه‌ می‌شود.

برای اینکه حرکت ماده ی مبرد داخل سیکل تبرید براحتی انجام شود، این کمپرسور بعد از محل قرارگیری اواپراتور و قبل از محل قرارگیری کندانسور در سیستم قرار دارد.

آشنایی با مدل های متداول کمپرسور پیستونی یا منیروپ دانفوس

 همانطور که بیان شد کمرسور پیستونی یا منیروپ دارای سه مدل مختلف است که در ادامه بطور مختصر توضیحاتی در مورد آن‌ها ارائه می‌شود.

1.کمپرسور منیروپ دانفوس سری MT و MTZ

این مدل کمپرسور بطور معمول در سیستم‌های برودتی و سرمایشی بالای صفر درجه کاربرد دارد. همچنین در دستگاه‌هایی که دمای اواپراتور در آن‌ها از متوسط تا بالا باشد بسیار کاربردی است. مدل‌های MT و MTZ دانفوس از لحاظ نوع روغن و گازی که استفاده می‌کنند با یکدیگر تفاوت دارند. همچنین این مدل کمپرسورها در 16 مدل متنوع طراحی و تولید می‌شوند.

2.کمپرسور منیروپ دانفوس سری NTZ

کاربرد کمپرسور منیروپ دانفوس سری NTZ در سیستم های برودتی زیر صفری تجاری استفاده بیشتری دارد. این نوع کمپرسور از نوع هرمتیک بوده و در دستگاه‌هایی که در آن‌ها دمای اوپراتور پایین باشد کاربرد دارد. کمپرسور دانفوس پیستونی سری NTZدر 7 مدل متنوع طراحی و تولید می‌شود. این کمپرسور با گازهای جدید سازگار بوده و قابلیت کارکرد مناسبی را دارد؛ همچنین می‌تواند دما را تا 49- درجه سانتیگراد کاهش دهد.

قابلیت‌های کمپرسورهای دانفوس زیر شاخه منیروپ:

 • دارای کاربرد زیادی در سیستم‌های تبرید و تهویه مطبوع هستند
 • در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند
 • قطعات تشکیل‌دهنده این کمپرسورها بسیار باکیفیت است.
 • به دلیل بالا بودن کیفیت ساخت، دارای قابلیت استفاده در مدت‌زمان طولانی هستند.
 • مکش گازهای کمپرسورهای منیروپ دانفوس، بسیار بالا بوده و تا ۱۰۰ درصد حجم کل گاز موجود می‌باشد.
 • دارای بازدهی بسیار بالایی در هنگام استفاده
 • در هنگام ورود مایع به درون مبرد مقاومت بسیار بالایی دارند.

مشخصات کمپرسور اسکرال دانفوس

همانطور که می‌دانیم کمپرسور وظیفه اصلی را در سیستم‌های سرمایشی برعهده دارد. کمرسور در سیستم اختلاف فشاری ایجاد می‌کند و باعث به گردش افتادن ماده مبرد می‌شود. کمپرسور اسکرال دانفوس برای انجام با کیفیت عمل خنک سازی عملکرد مناسبی را دارا می‌باشد. کمپرسور اسکرال دانفوس در قسمت خروجی اواپراتور و ورودی کندانسور قرار می‌گیرد؛ و می‌تواند عملکرد خوبی را در جهت به حرکت در آوردن مبرد داشته باشد.

آشنایی با انواع کمپرسورهای اسکرال دانفوس:

مدل کمپرسور اسکرال دانفوس خود دارای سه سری کمپرسور با نام های SY-H-SM است؛ که به طور خلاصه توضیحاتی پیرامون هریک ارائه می‌دهیم.

1.مشخصات کمپرسور اسکرال دانفوس سری H

 • کمپرسور دانفوس اسکرال سری Hدر شش مدل طراحی می‌شود.
 • کمپرسور سری H  در دمای بالا یا پایین اپراتور استفاده می‌شود.
 • این نوع از کمپرسور دانفوس در برابر ضربه در هنگام ورود مایع به مبرد از خود مقاومت بسیار خوبی نشان می‌دهد.
 • کمپرسور سری H با وجود پوشش‌های آکوستیک صدای کمی دارد.

2.مشخصات کمپرسور اسکرال دانفوس سری SM

 • کمپرسور سری SM در 9مدل طراحی می‌شود.
 • دارای عملکرد صحیحی هنگام کم و زیادشدن دمای اواپراتور می‌باشد.
 • کمپرسور اسکرال دانفوس سری SM نیز صدای کمی دارد.
 • این کمپرسورهم مقاوم است.

3.مشخصات کمپرسورهای اسکرال دانفوس سری SY

 • کمپرسور سری SY تحمل دما خیلی بالا یا خیلی پایین را دارند.
 • کمپرسور اسکرال سری SY صدای کمی دارند.
 • کمپرسورسری SY مقاوم هستند.
 • روغن مورد استفاده در آن‌ها، روغن پلی آستر POE  است.
 • کمپرسور سری SY با گازهای مبرد R22 و R134aکار می‌کند.

مهم‌ترین قابلیت‌ها و ویژگی‌های کاربردی کمپرسورهای اسکرال دانفوس

 • طراحی مدرن و مقاومت بدنه بالا
 • سطح صدای پایین و طول عمر بالا
 • گستردگی کاربرد این مدل کمپرسور در سیستم های برودتی
 • مکش قوی و تخلیه تمام گازهای موجود در اواپراتور
 • راندمان بالا
 • توانایی تحمل ضربات ناشی از ورود مایع به کمپرسور در هنگام ساکشن
کمپرسورهای یخچالی یاکامپکت دانفوس:

کمپرسورهای یخچالی شرکت دانفوس به بخاطر کاربردهای فراوان و تنوعی که در این گونه کمپرسورها وجود دارد، در ایران بسیار معروف هستند.

خرید انواع کمپرسور دانفوس

جهت خرید انواع کمپرسور دانفوس می توانید با شرکت های معتبری که در زمینه سیستم‌های سرمایشی فعالیت می‌کنند تماس بگیرد و یا بصورت حضوری به آنجا مراجعه کنید.

به دلیل تنوع بالای محصولات تولیدی شرکت دانفوس انتخاب کمپرسورموردنیاز کاری دشوار است . بنابراین برای اینکه بتوانید بهترین انتخاب را در خصوص خرید انواع کمپرسور دانفوس داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم  با کارشناسان فروش شرکت‌های سرمایشی معتبر  تماس گرفته و از آن‌ها راهنمایی بگیرید؛  تا بهترین انتخاب را در خصوص خرید کمپرسور دانفوس  داشته باشید.

قیمت انواع کمپرسور دانفوس

در بازار هم قطعات اورجینال و هم قطعات بی کیفیت و غیر اورجینال وجود دارد. بنابراین یک قطعه ممکن است در جاهای مختلف دارای قیمت‌های متفاوتی باشد. یشنهاد می‌کنیم در هنگام خرید هر نوع کمپرسوری برای استفاده در هر دستگاهی حتما از اورجینال بودن قطعه اطمینان حاصل کنید. برای اینکه خرید مطمئن تری داشته باشید مراجعه و خرید از نمایندگی‌های شرکت دانفوس می‌تواند کمک بزرگی به شما بکند. زیرا معمولات قطعاتی را که از نمایندگی خریداری می‌کنید دارای کیفیت لازم هستند و همچنین دارای گارانتی و ضمانت فروش می‌باشند.

جمع بندی بحث کمپرسور‌دانفوس

کمپرسورها در چرخه سرکنندگی یا تبرید سیستم‌های سرمایشی جهت تولید سرما و جذب گرمای سیستم نقش مهمی دارد. در این مقاله در مورد انواع مدل‎‌های کمپرسورهای این برند پرداختیم و گفتیم این نوع کمپرسورها به دو دسته پیستونی و اسکرال تقسیم می‌شوند. در ادامه مدل‌های مختلف هر یک از این دو نوع کمپرسور را معرفی کرده و ویژگی‌های هریک را بطور مختصر بیان نمودیم. هر کدام از کمپرسورهای پیستونی و اسکرال خود به سه سری تقسیم شده اند.

در نهایت در مورد قیمت انواع کمپرسور و خرید آن‌ها نکاتی را یادآور شدیم. در ادامه سری مقالات کمپرسور در سایت سلام سرما، هر یک از کمپرسورهای برندهای مختلف را معرفی خواهیم نمود.

 

 

معرفی انواع کمپرسور منیروپ دانفوس و کاربردهای آنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *