معرفی انواع کمپرسور برودتی و کاربرد آن ها

انواع کمپرسور برودتی در صنایع مختلف کاربردهای متفاوتی دارند. کمپرسور به همراه کندانسور، اپراتور و قطعات انبساط قسمت های مختلف یک سیستم تبرید تراکمی را تشکیل می دهند. که به طور همزمان این قسمت ها با دریافت خروجی قسمت قبل عملیات تبرید را تکمیل می کنند. کمپرسور از اجزای اصلی سیستم تبریدی است و متداول ترین ها در سردکننده شامل کمپرسور دوار، متقارن و گریز از مرکز می باشند. در این مقاله بطور مفصل در مورد انواع کمپرسورهای برودتی صحبت می کنیم.

آشنایی با انواع کمپرسور برودتی

در سیستم های مختلف تبرید به دو روش کمپرسور و کندانسور قرار می گیرند.  یک روش واحد تقطیر است که در آن کمپرسور و کندانسور به صورت یک واحد مرکب هستند. در روش دیگر کمپرسور، کندانسور و موتور  هر سه روی یک شاسی سوار می شوند. کمپرسورهای بسته از دسته کمپرسورهای برودتی هستند به روش دوم در سیستم تبرید قرار گرفته اند. در ادامه به توضیح و معرفی انواع کمپرسورهای برودتی می پردازیم

1.کمپرسور برودتی متقارن:

این کمپرسورها با استفاده از حرکت پیستون در داخل سیلندر و توسط سوپاپ های مکش  فشار، می توانند گاز مبرد را متراکم کند. طرز کار این کمپرسورهای برودتی به این صورت است که هنگام مکش پیستون گاز مبرد از راه سوپاپ مکش وارد سیلندر می شود. در مرحله بعد زمانی که پیستون عمل تراکم را انجام می دهد، مبرد به وسیله سوپاپ فشار به خارج فرستاده می شود. دقت کنید که سوپاپ های مکش و فشار هر دو جزء قطعات سر سیلندر هستند. کمپرسور برودتی متقارن در سیستم های تبرید خانگی و صنعتی کاربرد دارد.

ویژگی های کمپرسور برودتی متقارن

  • با قدرت های متفاوت از چند دهم اسب تا چند صد اسب بخار تولید و واردب بازار می شوند.
  • کمپرسورهای برودتی متقارن جدید از یک یا چندین سیلندر تشکیل شده اند
  • طرز قرار گرفتن سیلندرها می تواند به شکل v ویا w شعاعی و یا در یک راستا باشند.
  • سرعت دورانی کمپرسورها (Compressor) که اثر مستقیم در مقدار مبرد تراکمی دارد نسبت به قبل از حدود 100 دور در دقیقه تا 3600 دور در دقیقه افزایش یافته است.

 

پیشنهاد سایت مطالعه مقاله:علت استفاده از هیتر کارتر کمپرسور چیست؟

 

  1. کمپرسورهای برودتی نوع بسته

این نوع کمپرسورها شامل دو دسته کمپرسورهای برودتی دوار و گریز از مرکز است. در این نوع کمپرسورها به دلیل اینکه موتور و کمپرسور هردو داخل یک محفظه آب بندی شده جای گرفته اند به کمپرسورهای نوع بسته مشهور هستند. در کمپرسورهای بسته دو لوله مکش و فشار و در برخی موارد یک لوله سرویس به همراه کابل الکتریکی به دستگاه وصل می گردد.

در کمپرسورهای بسته به علت عایق کاری کامل در داخل محفظه برای موتور که در ارتباط کمپرسور و مبرد می باشد، مشکلی پیش نمی آید. در برخی از کمپرسورهای بسته از سمت موتور ، لوله مکش وارد محفظه می شود و چون از لوله گاز سرد مکش می شود می تواند موتور را خنک کند. ممکن است در این کمپرسورها مشکل رطوبت بوجود آید که باید قبل از رسیدن به موتور کمپرسور، رفع شود.

  • کمپرسور برودتی دوار:

این نوع کمپرسور در صورتی که نوع دوار یک ماشین با جابه جایی مثبت باشد می تواند از طریق گردش دورانی محور خود ، گاز مبرد را متراکم نماید. معمولا کمپرسورهای دوار دارای قدرت کمتر از یک اسب بخار هستند ولی چنانچه برای استفاده در فشارهای کم لازم باشد می توان با قدرت های چند صد اسب بخار نیز ساخته شوند. قدرت در این نوع کمپرسورها مانند کمپرسورهای مرحله اول در سیستم های چند مرحله ای است.

 

پیشنهاد سایت مطالعه مقاله :در مورد کمپرسور کوپلند و عملکرد آن چه می دانید؟

 

معرفی انواع کمپرسورهای برودتی دوار

انواع کمپرسورهای برودتی دوار شامل دو نوع غلطکی و تیغه ای می باشند.

1.کمپرسور برودتی دوار غلطکی:

این کمپرسورها از یک غلطک و یک سیلندر تشکیل می شوند. محور یا همان غلطک در آن ها بطور خارج از مرکز در داخل سیلندر می چرخد. و همچنین یک تیغه به کمک فنر قسمت مکش را از قسمت رانش جدا می کند.

2.کمپرسور  برودتی دوار تیغه ای:

در این نوع کمپرسور سیلندر و غلطک هم محور نیستند ولی غلطک روی محور خود می چرخد. غلطک شامل دو یا چند تیغه است که محور آن ها به دلیل خاصیت گریز از مرکز هنگام چرخش به بدنه سیلندر  فشرده می شود.

کمپرسورهای تیغه ای فاقد سوپاپ مکش هستند و بنابراین ضربه گاز می تواند به کمترین حد ممکن برسد. اما کمپرسورهای جدید مجهز به سوپاپ می باشند.

  • کمپرسور برودتی گریز از مرکز:

همانند کمپرسور دوار می تواند گاز مبرد را در اثر گردش دورانی محورهای خود، متراکم کند. البته کمپرسورهای گریز از مرکز بر طبق نیروی گریز از مرکز این کار را انجام می دهند. یک مدل کمپرسور گریز ار مرکز، کمپرسور سانترفیوژ است که بر اساس نیروی گریز از مرکز کار می کند.

کمپرسور برودتی گریز از مرکز سانترفیوژ

این کمپرسور جزء جدیدترین کمپرسورهای برودتی به شمار می رود و در سال 1920 برای نخستین بار در صنایع تبرید به کار رفته است. در حال حاضر بسیاری از کارخانه های تولید کننده کمپرسور سانترفیوژ را برای استفاده در سیستم های تبرید طراحی و تولید می کنند.

طرز کار کمپرسور برودتی سانترفیوژ چگونه است؟

از لحاظ ساختار کمپرسورهای برودتی سانترفیوژ شبیه پمپ های سانترفیوژ هستند و همانطور که بیان شد مبنای کار آن ها را نیروی گریز از مرکز تشکیل می دهد. نحوه کارکرد این کمپرسور به این صورت است که از طرف پره ها به ذرات گاز، سرعتی داده می شود تا فشار آن افزایش پیدا کند. سپس گازی که با سرعت زیاد از پره ها خارج شده  به محفظه حلزونی وارد می شود.  در این حین مقداری از  انرژی سینتیک گاز  به فشار تبدیل می شود.

 

پیشنهاد سایت مطالعه :معرفی انواع کمپرسور اسکرال دانفوس و قابلیت‌های آن

 

ویژگی های کمپرسور سانترفیوژ

این نوع کمپرسور را می توان از نوع ماشین های با ظرفیت زیاد به حساب آورد. زیرا در محدوده 50 تا 300 تن ظرفیت طراحی و تولید می شوند. همچنین کمپرسورهای سانترفیوژ به صورت چند طبقه تولید می شود که می تواند درجه حرارت در اواپراتور تا حدود  -100 F کاهش یابد.  متداول ترین کاربرد کمپرسور چند طبقه سانترفیوژ سیستم های تهویه مطبوع وبرای تهیه آب سرد با درجه حرارت معادل 45F می باشد. همچنین نوع یک طبقه کمپرسور برودتی سانترفیوژ برای کاربردهایی که فشار کم مورد نیاز است مناسب می باشد.

فاکتورهای مهم در انتخاب انواع کمپرسور های برودتی

دو عامل ظرفیت و قدرت موتور مورد نیاز در کمپرسورها به وسیله فشار مکش و رانش به طور موثری تغییر می کنند .هنگام خرید کمپرسورها یا خرید سیستم تبریدی باید از ظرفیت و قدرت موتور و عملکرد آن ها به طور دقیق آگاه شویم.

آگاهی از راندمان حجمی کمپرسور برای تعیین عملکرد کمپرسور بسیار مهم است و شامل راندمان حجمی و راندمان حجمی ایده آل می باشد.

سخن پایانی بحث انواع کمپرسورهای برودتی

کمپرسورهای برودتی از دسته کمپرسورهایی هستند که در سیستم تهویه مطبوع و تبریدی به کار می روند. این کمپرسورها که قلب هر سیستم تبرید محسوب می شود می تواند طبق فرایندی منجر به تولید هوای سرد در این سیستم ها شود.

در این مقاله به دو دسته مهم کمپرسورهای برودتی شامل کمپرسور برودتی متقارن و کمپرسورهای برودتی از نوع بسته پرداختیم و گفتیم هر یک از این کمپرسورها خود انواع مختلفی دارند. به عنوان مثال کمپرسور متقارن به دو دسته کمپرسور غلطکی و تیغه ای تقسیم می شود و یا کمپرسور برودتی بسته شامل دو نوع کمپرسور گریز از مرکز و دوار است که خود این کمپرسورها نیز دارای مدل های مختلفی هستند.

 

پیشنهاد سایت مطالعه :معرفی انواع کمپرسور منیروپ دانفوس و کاربرد آن‌ها

به اشتراک بگذارید..