مقالات

معرفی انواع کمپرسور اسکرال دانفوس و قابلیت‌های آن

کمپرسور اسکرال دانفوس یکی از برندهای کمپرسور سردخانه در سیستم‌های سرمایشی و چرخه تبرید است. همانطور که می‌دانیم کمپرسور قلب یک سیستم تبرید تراکمی است؛ که با ایجاد اختلاف فشار در سیستم، سیال سرد کننده را به گردش در می‌آورد.

 

محل نصب کمپرسور اسکرال دانفوس در سیکل تبرید کجاست؟

 

کمپرسورهای اسکرال دانفوس در یک چرخه سرد کنندگی در محل خروجی اوپراتور و ورودی کندانسور نصب می‌شوند. این کمپرسورها در این چرخه وظیفه به حرکت درآوردن سیال سرد کننده را برعهده دارند.

 

ویژگی‌های کمپرسور اسکرال دانفوس

 

  • کاربرد گسترده در سیستم های تبرید و تهویه مطبوع
  • کیفیت بالای قطعات
  • طول عمر بالا
  • قابلیت مکش 100 درصد گاز
  • محافظ در مقابل ضربه به هنگام ورود مایع مبرد به کمپرسور
  • بازده بالا

 

معرفی انواع کمپرسورهای اسکرال دانفوس

 

کمپرسور اسکرال (Scroll compressors) شرکت دانفوس دارای 3 سری اصلی H، SM و SY می‌باشد. و همه انواع کمپرسورهای اسکرال دانفوس دارای سه ویژگی کلیدی شامل؛ کیفیت و راندمان بسیار بالا، مصرف بهینه انرژی دریافتی و برخورداری از جدید ترین تکنولوژی برودتی می‌باشند. کمپرسور اسکرال دارای مدل‌های مختلفی از کمپرسور است که در ادامه به توضیح 6 مورد از آن‌ها می‌پردازیم.

 

معرفی دو مدل از کمپرسور دانفوس و عملکرد های آن های

 

1.کمپرسور اسکرال دانفوس مدل MLZ058

 

کمپرسور MLZ058 یک کمپرسور دانمارکی اسکرال ساخت شرکت خوش‌ نام دانفوس می‌باشد. این کمپرسور نسبت مدل‌های مشابه دارای صدای کم و بازده بالا می‌باشند. کمپرسور MLZ058برای محافظت در برابر اورلود، از مدار داخلی محافظ در موتور آن استفاده شده است.

توان نامی ورودی این محصول ۶.۰۸ کیلو وات است؛ که باید توسط یک شبکه سه فاز با ولتاژ ۳۸۰ ولت و فرکانس ۵۰ هرتز تامین شود. در کمپرسور مدل MLZ058 توان خروجی معادل ۷.۵ اسب بخار است؛ و ظرفیت برودتی این محصول BTU ۴۴۴۰۰ در ساعت می‌باشد.

این موتور در لحظه استارت برای قفل شدن نیاز به جریان ۱۳۵ آمپر دارد و حداکثر جریان پیوسته این کمپرسور ۲۵ آمپر می‌باشد. گاز مصرفی کمپرسورمدل MLZ058 گاز R507  می‌باشد.

 کمپرسور اسکرال دانفوس MLZ058 قادر به جا به جایی حجم معادل ۲۱.۹ متر مکعب در هر ساعت به ازای دور نامی ۲۹۰۰ دور در دقیقه می‌باشد.

 وزن این کمپرسور اسکرال ۴۶ کیلوگرم بوده و به مقدار ۲.۷ لیتر روغن PVE نیاز دارد. مقدار ساکشن شیر رتو لاک در این کمپرسور دانفوس ۴/۱.۳ و دیسچارج ۴/۱.۱ می‌باشد.

 

2.کمپرسور اسکرال مدل MLZ048

 

کمپرسور اسکرال دانفوس MLZ048 ساخت شرکت دانفوس در کشور دانمارک می‌باشد.

این کمپرسور اسکرال در طراحی خود تنها دو المان محرک دارد؛ به همین دلیل دارای صدای تولیدی کم و بازده بالایی است. توان نامی ورودی دراین کمپرسور ۵.۱۷ کیلو وات است؛ باید توسط یک شبکه سه فاز با ولتاژ نامی ۳۸۰ ولت و فرکانس ۵۰ هرتز تامین شود. موتور این محصول در لحظه استارت نیاز به جریان ۸۷ آمپردارد تا بتواند موتور را قفل نماید.

 کمپرسور اسکرال دانفوس MLZ048  دارای توان معادل ۷ اسب بخار بوده؛ و ظرفیت سرمایشی این کمپرسور  BTU ۳۷۹۰۰ در ساعت می‌باشد. گاز مصرفی در این کمپرسور اسکرال R507 است؛ و روغن مورد نیاز این کمپرسور از نوع PVE به مقدار ۱.۶ لیتر می‌باشد.

این محصول قادر به جا به جایی حجم ۱۸.۷ متر مکعب در هر ساعت به ازای دور نامی ۲۹۰۰ دور در دقیقه می‌باشد. وزن این محصول ۴۳ کیلوگرم می‌باشد.

در کمپرسور اسکرال دانفوس MLZ048 مقدار ساکشن شیر رتو لاک ۴/۱.۱ و مقدار دیسچاج ۴/۱.۱ می‌باشد. حداکثر جریان پیوسته این محصول نیز ۱۶ آمپر می‌باشد. همچنین موتور این محصول دارای محافظ داخلی در برابر اور لود است.

 

 

 

در مورد کمپرسور کوپلند و عملکرد های آن چه می دانید؟

 

 

3.کمپرسور اسکرال دانفوس مدل MLZ045

 

کمپرسور MLZ045 ساخت شرکت دانفوس دانمارک بوده و دارای 40 کیلوگرم وزن دارد. این کمپرسور از نوع اسکرال بوده و صدای بسیار کمتری در مقایسه با دیگر انواع کمپرسور تولید می‌کند. روغن مورد نیاز این محصول از نوع PVE به مقدار ۱.۶ لیتر بوده و گاز مصرفی این کمپرسور دانمارکی  R507 می‌باشد.

ظرفیت سرمایشی این کمپرسور اسکرال معادل BTU ۳۴۸۰۰ در ساعت می‌باشد. مقدار ساکشن شیر رتو لاک این کمپرسور ۴/۱.۱ و دیسچارج آن ۱ می‌باشد. این کمپرسور به ازای دور نامی ۲۹۰۰ دور در دقیقه می‌تواند حجم ۱۷.۲ متر مکعب در هر ساعت را جابجا کند. حداکثر جریان پیوسته این کمپرسور ۳۰ آمپر بوده و در لحظه راه اندازی برای قفل شدن نیاز به جریان ۱۷۰ آمپر دارد.

توان این کمپرسور  اسکرال معادل ۶ اسب بخاراست، که برای رسیدن به این مقدار نیاز به تامین توان نامی ورودی ۴.۸۱ کیلو وات می‌باشد. موتور این محصول دارای مدار محافظ داخلی در برابر اور لود می‌باشد.

 

4.کمپرسور اسکرال  مدل MLZ038

 

کمپرسور اسکرال دانفوس MLZ038 محصول شرکت دانمارکی تراز اول دانفوس می‌باشد. ظرفیت سرمایشی این کمپرسور دانمارکی BTU ۲۸۷۰۰ در ساعت می‌باشد. وزن این کمپرسور ۴۰ کیلوگرم است؛ و موتور آن دارای مدار محافظ داخلی در برابر اورلود می‌باشد.

توان خروجی کمپرسور اسکرال  MLZ038 معادل ۵ اسب بخاراست؛ که باید توسط یک شبکه سه فاز با ولتاژ ۳۸۰ ولت و  فرکانس ۵۰ هرتز تامین شود. این کمپرسور در هر ساعت به ازای دور نامی ۲۹۰۰ دور در دقیقه قادر به جا به جایی حجم ۱۴.۱ متر مکعب است.

 مبرد مصرفی این کمپرسورگاز R507 می‌باشد؛ همچنین این کمپرسورها تنها از دو المان محرک استفاده می‌کنند. در نتیجه صدای تولیدی کاهش یافته و بازدهی افزایش می‌یابد. ظرفیت سرمایشی این کمپرسور دانمارکی BTU ۲۸۷۰۰ در ساعت است؛ و توان نامی ورودی این کمپرسور ۳.۸۶ کیلو وات می‌باشد.

مقدار ساکشن شیر رتولاک این کمپرسور اسکرال مدل MLZ038  ۴/۱.۱ و دیسچارج ۱ می‌باشد. این موتور نیاز به جریان ۱۲۳ آمپر برای قفل شدن در لحظه استارت دارد. حداکثر جریان پیوسته این کمپرسور ۲۶ آمپر بوده و به مقدار ۱.۶ لیتر از روغن PVE نیاز دارد.

 

5.کمپرسور اسکرال دانفوس مدل MLZ030

 

طراحی کمپرسورهای اسکرال مدل MLZ030 به شکلی است که تنها دو المان محرک دارند. وجود تنها دو محرک باعث کاهش صدای تولیدی و بالا رفتن بازده شده است.  توان نامی ورودی این کمپرسور که توسط یک شبکه سه فاز با ولتاژ نامی ۳۸۰ ولت و فرکانس ۵۰ هرتز تامین می‌شود؛ دارای ۳.۳۵ کیلو وات است. همچنین  توان تولید شده این کمپرسور معادل ۴ اسب بخار می‌باشد.

کمپرسور اسکرال  MLZ030 دارای ظرفیت سرمایشی BTU ۲۴۲۰۰ در ساعت است. روغن مصرفی در این کمپرسور PVE به مقدار ۱.۶ لیتربوده و برای راه اندازی نیاز به گاز R507 دارد. این کمپرسور به ازای دور نامی ۲۹۰۰ دور در دقیقه می‌تواند حجمی معادل ۱۲ متر مکعب در ساعت را جابجا کند. بیشینه جریان پیوسته این کمپرسور ۱۳ آمپر می‌باشد. در لحظه استارت کمپرسور اسکرال  MLZ030 نیاز به جریان ۶۰ آمپر برای قفل شدن موتور خود دارد.

وزن این کمپرسور ۳۸ کیلوگرم بوده و مقدار دیسچارج شیر رتولاک ۱ و ساکشن آن ۴/۱.۱ می‌باشد. موتور این کمپرسور دارای مدار محافظ داخلی در برابر اور لود می‌باشد.

 

6.کمپرسور اسکرال دانفوس مدل MLZ021

 

کمپرسور اسکرال دانفوس MLZ021  توانی معادل ۳ اسب بخار است؛ که  در هر ساعت به ازای دور نامی ۲۹۰۰ در قیقه می‌تواند حجمی معادل۸ متر مکعب را جابجا نماید. همه انواع کمپرسورهای اسکرال تنها دو المان محرک وجود دارد، به این علت صدای تولید شده بسیار کمتر از دیگر مدل‌های مشابه بوده و بازدهی خوبی دارند.

حداکثر جریان پیوسته موتوراین کمپرسور ۹.۵ آمپر است؛ و به جریان ۴۵ آمپر برای قفل شدن در لحظه استارت دارد. گاز مصرفی در کمپرسور مدل MLZ021 از نوع R507 است؛ همچنین روغن مورد نیاز این کمپرسور دانفوس از نوع PVE به مقدار ۱.۱ لیتر می‌باشد.

 موتور این کمپرسور دانمارکی دارای مدار محافظ داخلی در برابر اور لود است؛ و مقدار دیسچارج شیر رتو لاک ۱ و مقدار ساکشن ۴/۱.۱ می‌باشد.

این کمپرسور دارای ظرفیت سرمایشی BTU ۱۶۰۰۰ در ساعت می‌باشد. وزن این محصول ۲۹.۵ کیلوگرم می‌باشد. کمپرسور اسکرال  MLZ021 دارای توان نامی  ۲.۲۷ کیلو وات است؛ و برای قرار گرفتن در یک شبکه سه فاز با ولتاژ ۳۸۰ و فرکانس ۵۰ هرتز طراحی شده است.

 

معرفی کمپرسور اسکرال کوپلند از سری کمپرسور های سردخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *