مبدل حرارتی آلفالاوال دارای انواع مختلفی بوده و از نوع صفحه‌ای است. این مبدل برای تجهیزات سرمایشی و گرمایشی کاربردهای کاربرد زیادی دارد. این مبدل‌ها، محصول شرکت آلفالاوال سوئدی بوده و از سال ۱۸۸۳ تاسیس شده است. مبدل‌های حرارتی آلفالاوال با بهره گیری از تکنولوژی روز اروپا با بهترین کیفیت وبا صرفه هزینه بسیار کم جایگزین منابع دوجداره و کوئلی می‌شود. در این مقاله قصد داریم مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای آلفالاوال را معرفی کنیم و نکات مهمی را در مورد استفاده آن‌ها بیان کنیم.

مبدل حرارتی آلفالاوال چیست؟

کاربرد مبدل حرارتی صفحه ای آلفالاوال برای انتقال انرژی حرارتی از یک سیال به مایعات دیگر است. این مبدل حرارتی هر دو مایع را کاملاً از هم جدا می‌کند و هرگز اجازه مخلوط شدن به آن‌ها را نمی‌دهد. این مایعات می توانند آب، روغن و… باشند.

از آنجایی که این انتقال حرارت همیشه از گرما به سرما صورت می‌گیرد، مایعات باید دماهای مختلفی داشته باشند تا بتوانند گرما را منتقل کنند. این مبدل‌ها برای ایجاد کانال بوسیله واشر از چندین ورق از فلز نازک تشکیل می‌شوند. برای جلوگیری از خروج مایع از کانال، واشرها در بین صفحات قرار گرفته و فاصله بین صفحات را پر و مهر وموم می‌کنند.

معرفی شرکت آلفالاوال تولید کننده مبدل حرارتی صفحه‌ای

شرکت الفالاوال فعالیت خود را از سال۱۸۸۳ شروع نموده و یک شرکت شوئدی است. زمینه تولید و کاری این شرکت سوئدی تولید محصولات و ارائه راه حل‌های مناسب در ساخت سیستم‌های انتقال حرارت،تصفیه آب، انتقال و جابجایی سیالات است. شرکت آلفالاوال یک شرکت جهانی بوده که با مشتریانی در ۱۰۰ کشور همکاری و ارتباط دارد.

این شرکت معتبر و شناخته شده در حوزه صنایع مختلف به شرکت‌های تولید کننده در زمینه سرمایش،  گرمایش، تصفیه و حتی جابجایی سیالات کمک کرده و به این شرکت‌های تولیدی برای بهینه‌سازی کردن فرآیند تولید یاری می‌رساند.

۶۵درصد سهم بزارهای مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای در سطح جهان در انحصار این شرکت است. این درصد بالا از انحصار به دلیل کیفیت عالی و کارآمدی طولانی مدت مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای آلفالاول است.

شرایط طراحی مبدل حرارتی صفحه ای آلفالاوال :

 • دمای آب سرد شهری ورودی به مبدل ۱۰ درجه
 • دمای آب گرم خروجی (آبگرم مصرفی) خروجی از مبدل حرارتی ۶۰درجه
 • دمای آب خروجی از دیگ در لحظه ورود به مبدل حرارتی ۸۰ درجه
 • دمای آب برگشتی از مبدل به دیگ آیگرم ۶۰ درجه

 

انواع مبدل حرارتی صفحه ای آلفالاوال

به دلیل اینکه این مبدل انوع مختلفی دارد می‌تواند موارد استفاده وسیعی در تجهیزات گرمایشی و سرمایشی داشته باشد.  مبدل‌های حرارتی صفحه ای آلفالاوال برای کاربرد در سیستم‌های حرارتی مرکزی و موتورخانه بسیار مناسب هستند. زیرا این مبدل‌ها از سری مبدل‌های حرارتی فشرده بوده و قابلیت بالایی برای تحمل گرما را دارند.

از انواع این مبدل‌های حرارتی می‌توان به مبدل حرارتی صفحه ای جوشی، مبدل حرارتی صفحه ای واشردار و یک مبدل حرارتی صفحه‌ای T10 اشاره نمود. این مبدل حرارتی صفحه‌ای T10 یک مبدل جدید است که در ادامه توضیحاتی در مورد آن ارائه می‌شود.

۱- مبدل حرارتی صفحه ای جوشی (BHE) :

این مبدل حرارتی شامل صفحاتی موازی از جنس استینلس استیل ۳۱۶ است که با اختلاف فاز ۱۸۰ درجه به یکدیگر جوش می‌خورند و کانال‌هایی با ضخامت بسیار کم را بوجود می‌آورند. مبدل حرارتی صفحه‌ای از جمله نسل پیشرفته مبدل‌های حرارتی است که دارای دو ویژگی خاص است. یکی قابلیت تحمل فشار un_ balance تا ۳۰bar و دیگری عدم استفاده از واشر است. در این مبدل سیال‌های سرد و گرم به شکل یک در میان از کانال‌ها عبور می‌کنند. در این صورت سیال سرد به هنگام عبور از سیال گرم گرما می‌گیرد تا به دمای مطلوب برسد.

۲- مبدل حرارتی صفحه ای واشردار (PHE) :

این مبدل حرارتی صفحه‌ای برخلاف مبدل جوشی دارای واشر بوده و از صفحات نازک شیاردار از جنس استینلس استیل ۳۱۶ ساخته شده است. این صفحات نازک در شکل خاصی بوسیله پیچ و مهره در کنار یکیدیگر نگه داشته شده‌اند. همچنین برخلاف مبدل جوشی، قطعات این مبدل واشردار می‌توانند از یکدیگر جدا شوند.

در مبدل صفحه‌ای جوشی از اتصالات دائمی جهت آب بندی استفاده می‌شود؛ ولی در مبدل صفحه‌ای واشردار از واشرهای آب بندی و پیچ استفاده شده است. بنابراین تفاوت در نوع آب بندی این دو نوع مبدل حرارتی سبب شده که قطعات مبدل واشردار قابلیت جدا شدن داشته باشند.

۳-مبدل حرارتی صفحه‌ای T10

این مبدل حرارتی یکی از مدل‌های جدید مبدل‌های صفحه‌ای آلفالاوال است. طراحی مبدل حرارت T10  باعث سازش بین راندمان شده و افت فشار را از بین می‌برد. . این نوع مبدل حرارتی از نوع واشر است که امکان تمیز کردن صحفات را آسان می‌کند.

 طراحی مبدل‌های صفحه‌ای به شکل مبدل حرارت T10  سبب بهینه شدن عملکرد مبدل حرارتی با توجه به موقعیت خاص آن در فرآیندها شود. همچنین می‌توان جریان‌های ناهموار بیشتری داشت.

استفاده از صفحات و تنظیمات جدید در این مدل مبدل حرارتی سبب شده نسبت به مبدل‌های نسل قبل بتوانند بدون به خطر انداختن عملکرد حرارتی و افت فشار از پیکربندی با دقت بیشتری پشتیبانی کنند. همچنین وجود این صفحات باعث می‌شود که فقط با به کارگیری دو صفحه، تا حداکثر ۱۰ کانال در مبدل‌های صفحه‌ای حرارتی آلفالاوال با هم ترکیب شوند.

مبدل حرارت T10  طوری طراحی شده که در مصرف انرژی صرفه‌جویی مفیدی صورت می‌گیرد. این ویژگی سبب شده مشتریان به اهداف محیط زیستی دست پیدا کنند. بنابراین مبدل حرارت T10 را یک انقلاب در تولید مبدل‌های حرارتی دانست.

مزایای مبدل حرارتی صفحه‌ای الفالاول

 1. قابل تغییر بودن ظرفیت گرمایش و سرمایش مبدل
 2. تعویض سریع در صورت آسیب دیدن قطعات
 3. این مبدل برای جدا کردن مایعات از صفحات نازک لحیم شده تشکیل شده است.
 4. این مبدل فشرده تر از مبدل نوع واشر بوده و بنابراین نشت کمتری نسبت به نوع واشر دارد.

کاربردهای مبدل حرارتی آلفالاول:

 • تامین کننده آبگرم مصرفی
 • ایجاد گرمایش رادیاتور
 • ایجاد گرمایش از کف
 • تامین آبگرم استخر
 • قابل استفاده در صنایع غذایی و شیمیایی

 

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی

نکات مهم هنگام استفاده از مبدل های حرارتی صفحه ای آلفالاوال:

۱.نصب سختی‌گیر

مبدل های حرارتی صفحه ای آلفالاوال دارای سه ویژگی بالا بودن ضریب کلی انتقال حرارت، ابعاد بسیار کوچک و راندمان تبادل حرارت بالا هستند. این ویژگی‌ها سبب شده که نسبت به مبدل های حرارتی رایج پوسته و لوله مانند منابع کویلی و دو جداره، ‌بتوانند آب گرم مصرفی مورد نیاز را بدون ذخیره‌سازی و بصورت کاملا بهداشتی به دست مصرف کننده برسانند. برای برخورداری از این ویژگی باید قطعه سختی‌گیر در مسیر آب سرد ورودی مبدل نصب شود.

۲.نصب مهره ماسوره و شیر فلکه

برای اینکه بتوان سرویس‌های دوره‌ای و اسید شویی مبدل حرارتی را براحتی انجام داد؛  نصب مهره ماسوره و شیر فلکه روی کلیه لوله های آب ورودی و خروجی از مبدل های حرارتی آلفالاوال ضروری به نظر می‌رسد.

۳.تجهیزات جانبی مورد نیاز

هنگام نصب و بهره‌برداری از مبدل‌های صفحه‌ای آلفالاوال نیاز به تجهیزات جانبی می‌باشد که آن‌ها را باید قبل از اقدام به نصب آماده و در دسترس داشت. این وسایل جانبی باید با سایز لوله های ورودی و خروجی به مبدل حرارتی متناسب باشند. برای نصب این مبدل به تجهیزات اصلی مانند یک عدد شیر یکطرفه + دو عدد صافی (فیلتر) و همچنین سختی‌گیر خطی (مغناطیسی ، الکترونیکی و …) نیاز است.

جمع‌بندی بحث معرفی مبدل حرارتی صفحه‌ای آلفالاوال

این مبدل ساخت شرکت سوئدی آلفالاول است که درتجهیزات گرمایشی و سرمایشی کاربرد دارد. با بهترین کیفیت وبا صرفه هزینه بسیارکم جایگزین منابع دوجداره و کوئلی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *