فن چیلر یا فن کویل در داخل ساختمان نصب می شود و آب سرد در کویل های آن جریان می یابد. در نتیجه فن به کویل ها می وزد و سبب سرد شدن هوای داخل ساختمان می شود. جریان هوای سرد ساختمان توسط دستگاه چیلر و در یک چرخه تبرید تولید می شود. در این سیکل تبرید و توسط چیلر آب به دمای نزدیک صفر  و یا زیر صفر می رسد این دستگاه می تواند با استفاده از پمپ، آب سرد را به سوی فن کویل ها هدایت کند. در نتیجه چیلر تولید کننده سرمایش هوا بوده و فن کویل یا فن چیلر باید جریان هوا را در ساختمان توزیع کند.

فن چیلر یا فن کویل چیست؟

فن کویل دستگاهی شامل مبدل حرارتی و فن است که بخشی از سیستم تهویه و سرمایش ساختمان های مسکونی، صنعتی یا تجاری را تشکیل می دهد. فن چیلر یا فن کویل دارای قابلیت های مختلفی بوده و می تواند درجه حرارت محیط اطراف خود را بوسیله مکش هوای موجود تنظیم نماید. این کار بوسیله یک ترموستات یا یک کلید دستی خاموش یا روشن انجام می گیرد.

 

فن طرح زیلابگ چین 71 سانتی متر
فن طرح زیلابگ چین 71

 

نحوه عملکرد فن چیلر چگونه است؟

دستگاه فن چیلر به سادگی قابل نصب است و نیاز به تعمیر و نگهداری مظم دارد تا بتواند عملکرد خوبی داشته باشد. عملکرد ترموستات برای تنظیم هوا به این ترتیب است که به شیر کنترل یا فن دستور تغییر دور فن یا تغییر میزان دبی آب ورودی به کویل ها را می دهد تا دمای مطلوبی برای هر فضایی بوجود آید. تغذیه فن کویل با آب سرد و گرم از دیگ های مرکزی و چیلر صورت می گیرد. این فن کویل ها یا فن چیلرها معمولا از دو لوله (گرم یا سرد) و چهار لوله (هر دو واحد گرمایش و خنک کننده به صورت همزمان) استفاده می کنند تا انرژی تولید شده توسط مولد انرژی گرم کننده یا خنک کننده را به محیط انتقال دهند.

زمانی که هوا توسط فن چیلر یا فن کویل (Fan coil) خنک می شود آب کندانس شده روی کویل های چیلر به سینی زیر ان وارد می گردد و بوسیله لوله درین تخلیه می شود.

 

پیشنهاد سایت : مبدل حرارتی صفحه ای چیست

 

کاربردهای فن کویل یا فن چیلر چیست؟

از فن چیلر در سیستم هایی استفاده می شود که می بایست بطور جداگانه درجه حرارت هر محیطی را کنترل کرد.

کاربرد دیگر فن چیلر یا فن کویل ها جلوگیری از انتقال آلودگی بین اتاق ها است  و بیشترین موارد استفاده این فن ها در هتل ها، ساختمان های مسکونی، ساختمان های اداری، بیمارستان ها است.

مزایای فن چیلر یا فن کویل

استفاده از فن چیلر در سیستم های تهویه ساختمان های مختلف دارای کاربردها و مزایای زیادی است که به شرح زیر می باشند.

 • سیستم لوله کشی آن نیاز به فضای کمتری دارد
 • فن کویل ها قابلیت کار با یک سیستم چیلر و حرارت مرکزی را نیز دارد.
 • برای کاهش هزینه های انرژی می توان فضاهای مختلف را به صورت مجزا کنترل کرد
 • با استفاده از فن چیلر امکان کنترل هر اتاق را به صورت جداگانه فراهم می شود.
 • سیستم فن چیلر می تواند با دمای پایین آب نیز گرم شود بنابراین برای مناطقی که تولید گرما صرفا توسط صفحات خورشیدی انجام می گیرد مناسب است.
 • طراحی تأسیسات موجود ساختمان، لوله کشی و سیم کشی فن کویل ساده تر از کانالهای بزرگ مورد نیاز برای یک سیستم تمام هوا است.

معرفی انواع فن کویل یا فن چیلر

 1. فن کویل کاستی: این نوع فن چیلر ک قابلیت نصب در سقف کاذب را داشته و بنابراین هیچ فضای اضافی را اشغال نمی کند. این سیستم از طراحی ظاهری زیبا و شکیلی برخوردار است و مطابق با سلیقه افرادی است که نمی خواهند سیستم سرمایش محیط فضای زیادی را بگیرد و دوست دارند زیبایی محیط حفظ شود بسیار مناسب است.
  در حال حاضر  بیشترین استفاده فن کویل کاستی در مراکز خرید لوکس و ادارات است. برای خرید فن چیلر کاستی باید توجه کنید که قابلیت نصب بر روی سقف های نازک را داشته باشد و پمپاژ آب درین به خارج به خوبی انجام گیرد.
 2. فن کویل کاستی یک طرفه: مورد کاربرد این نوع فن کویل یا فن کویل در سیستم تهویه مطبوع مرکزی است و برای  جریان هوای یک طرفه طراحی شده و نصب آن بر روی سقف آسان است.
 3. فن کویل سقفی توکار: محل نصب فن کویل یا فن چیلر سقفی توکار در درون سقف کاذب است و  از مزایای این نوع فن چیلر می توان به سادگی نصب و انتخاب محل دریچه هوادهی برای مصرف کنندگان اشاره کرد. محل قرار گیری فن کویل سقفی توکار در بیشتر پروژه های ساختمانی در بالای درِب ورودی هر محیط و زیر سقف کاذب می باشد. همچنین در زیر فن کویل دریچه بازدید جهت دسترسی، تعمیر و نگهداری وجود دارد.
 4. فن کویل کانالی: این نوع فن چیلر از لحاظ ظاهری شبیه فن کویل سقفی توکار بوده و دارای فشار استاتیک خارجی بالایی است. محل نصب فن کویل یا فن کویل کانالی در داخل سقف کاذب و در مکان هایی مانند راهروهای ساختمان های تجاری، لابی ها و مکان هایی با ارتفاع سقف زیاد می باشد. علت این امر صدای بالا و حجم هوای زیاد فن کویل ها های کانالی در مقایسه با سایر فن چیلرها است.
 5. فن کویل زمینی: این فن کویل ها به شکل عمودی بر روی زمین نصب می شوند و از پرکاربردترین فن چیلرها هستند. محل استفاده این فن کویل ها در مراکز اداری و مسکونی یا مکان هایی که امکان ایجاد سقف کاذب وجود ندارد است. فن کویل زمینی دارای هزینه نصب ارزانی نسبت به هزینه نصب سایر فن چیلرها است اما این نوع فن کویل فضای زیادی را می گیرد. نحوه کار فن کویل یا زمینی به صورت مکش از روبرو یا پشت و دهش هوا از قسمت بالایی فن کویل است.
 6. فن کوئل های کاستی چهار طرفه: فن کوئل های کاستی چهار طرفه برای دهش هوای سرد یا گرم دارای ۴ جهت مختلف هستند. این فن کویل ها برای خارج کردن آب کندانس به یک پمپ درین مجهز شده اند و از طریق ریموت می توان میزان دما و حجم هوا در این دستگاه ها را کنترل کرد.

پیشنهاد سایت :اواپراتور چیلر تراکمی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *