هیتر کارتر کمپرسور یک قطعه مهم در چرخه سرمایش و کمپرسور دستگاه‌های سرمایشی است؛ و معمولا این هیتر در در قسمت پایین کمپرسورها تعبیه شده است. در دستگاه‌های سرمایشی مختلف محل قرارگیری هیتر متفاوت است، در برخی در بیرون سیستم و در بعضی از سیستم‌ها در داخل کمپرسور نصب می‌شود. قرار دادن هیتر در بیرون از کمپرسور دو مزیت دارد؛ یکی از بالا رفتن دمای کمپرسور جلوگیری می‌کند و دیگر اینکه در محیط داخلی صدایی که تولید می‌شود کمتر است.

 

عملکرد هیترکارتر

 

عملکرد هیترکارتر کمپرسور چیست؟

 

با شنیدن نام هیتر برای کمپرسور شاید این ذهنیت بوجود آید که کار هیتر در کمپرسور گرم کردن روغن و افزایش میزان سیالیت آن است. اما باید بگوییم که هیتر کارتر کمپرسور علاوه بر این نقش، وظیفه اصلی دیگری در چرخه تبرید بر عهده دارد. در حقیقت این قطعه از چگالش و حرکت سیال سرد کننده جلوگیری کرده و اجازه مخلوط شدن روغن کمپرسور را با ماده مبرد نمی‌دهد.

نحوه عملکرد هیتر کارتر در کمپرسور به این شکل است که با خاموش ماندن کمپرسور، فشار کارتر بالا می‌رود و در نتیجه دمای کمپرسور کاهش می‌یابد. در اثر این تغییرات، گاز فریونی روی سطح روغن از حالت گاز به مایع تبدیل می‌شود. در این شرایط مایع سرد کننده به دلیل سنگینی در زیر روغن در کارتر کمپرسور قرار می‌گیرد.

به هنگام فعال شدن کمپرسور سیال مبرد به جوش آمده و می‌تواند با روغن مخلوط شود و یک فوم سفید رنگ را تشکیل داده و همه فضای کارتر را پر کند. برای جلوگیری از این اتفاق از هیتر کارتر در کمپرسورها استفاده می‌شود؛ زیرا هیتر دمای سیال سرد کننده را از دمای سردترین قطعه دستگاه سرمایشی بالاتر نگه می‌دارد و به این ترتیب مانع چگالش سیال مبرد می‌گردد.

 

 

معرفی انواع آنتی فریز و چگونگی عملکرد آن در سیستم های تبرید

 

 

نمونه ای از کاربرد هیتر کارتر در سیستم‌های سرمایشی

 

در مورد مزایای هیتر کارتر کمپرسور در وسایل سرمایشی به مثالی در مورد کولر گازی که یک سیستم تولید کننده سرما است توجه کنید. همانطور که می‌دانیم اغلب اوقات هنگامی که نیازی به استفاده از کولر نداریم برق آن را قطع می‌کنیم، که سبب خاموش شدن کمپرسور کولر خواهد شد. در این حالت برگشت ماده سردکننده به داخل کارتر صورت می‌گیرد؛ که در نتیجه افزایش فشار و کاهش دمای کمپرسور این سیال در محفظه کارتر ته نشین می‌شود.

استفاده از هیتر کارتر از برگشت سیال مبرد به داخل کارتر در هنگام خاموش بودن کمپرسور جلوگیری می‌کند. چنانچه با گذشته ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت از قطع برق کولر، دوباره اتصال کولر به برق انجام نشود؛ روغن داخل کارتر به شکل کف سفید رنگ در می‌آید که کل حجم کارتر را در برمی‌گیرد. این به حجم زیاد ماده کف مانند سبب فشار به کمپرسور و آسیب رساندن به آن می‌شود.

 

خطرات احتمالی در صورت عدم استفاده از هیتر کارتر کمپرسور

 

در صورتی که در کمپرسور سیستم‌ها و دستگاه‌های تولید کننده سرما از هیتر کارتر استفاده نشود، دو خطر بزرگ را بوجود می‌آورد. در قسمت‌های قبلی مقاله بطور مفصل این خطرات احتمالی را بیان کردیم در این جا به شکل خلاصه این دو خطر ذکر شده اند.

  1. آسیب زدن و خرابی دریچه خروجی کمپرسور و قطعات دیگر به دلیل کف کردن روغن و سیال مبرد
  2. ایجاد اصطکاک و سایش قطعات در هنگام کاهش سطح روغن کمپرسور

 

مزایای استفاده از روغن کارتر کمپرسورهای دستگاه‌های سرمایشی

 

در دمای معمولی مقدار کمی روغن از کارتر کمپرسور وارد سیکل تبرید می‌شود و همراه سیال حرکت می‌کند. ولی پس از مدتی در طول چرخه جریان سیال مبرد سبب برگشت این روغن به کارتر می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل حتی المقدور باید گاز و روغنی در سیستم استفاده شود که قابلیت حلالیت با یکدیگر را داشته باشند. توجه کنید که قابلیت حل شدن روغن و ماده مبرد با یکدیگر باعث بروز مشکلاتی در سیکل تبرید خواهد داشت.

  • در هنگام روشن بود کمپرسور، روغن درون آن سبب خنک شدن قطعات سیستم می‌شود
  • این روغن می‌تواند اصطکاک بین قطعات مختلف دستگاه را بطور جدی کاهش دهد.
  • بدن وجود روغن در کمپرسور، سیستم نمی‌تواند وظیفه خود را که تولید سرما است را انجام دهد.

 

عدم استفاده از هیتر کارتر کمپرسور باعث ایجاد چه مشکلی می‌شود؟

 

اگر کمپرسور برای مدت نسبتا طولانی خاموش باشد، می‌تواند باعث بروز مشکل شود. درواقع در این حالت ماده مبرد علاقه دارد که به سمت قسمت‌هایی حرکت کند که فشار کمتری دارند. به طور معمول نیز محفظه کارتر به علت وجود روغن در آن، فشار کمتری به نسبت سایر قسمت‌های سیستم دارد. سرد بودن محیط نیز وقوع این اتفاق را سرعت می‌بخشد. این موضوع در نهایت می‌تواند باعث چگالش گاز مبرد در داخل محفظه کارتر شود.

روغن کمپرسور نیز فشار بخار کمی دارد و ماده مبرد چه مایع باشد و چه گاز، می‌تواند دراین ماده جریان پیدا کند. از آنجا که ماده مبرد در حالت گاز قرار دارد، می‌تواند به سمت بالا یا پایین حرکت کند و زمانی که به کارتر می‌رسد، جذب روغن شده و در روغن حل می‌شود.

خاموش بودن کمپرسور به مدت طولانی فشار ماده مبرد بالا می‌رود و به سمت بخش‌های با فشار کمتر حرکت می‌کند. یکی از قسمت‌هایی که کمترین فشار را نسبت به سایر بخش‌ها دارد، محفظه کارتر است.وجود روغن در این محفظه و همچنین سرد بودن فضای آن سبب انباشته و چگالش ماده مبرد در آنجا می‌شود.

روغن کمپرسور به دلیل وجود فشار بخار کم می‌تواند در سیال مبرد چه مایع و چه گاز مخلوط شود. همچنین اگر ماده سرد کننده گازی شکل باشد قادر است به طرف بالا یا پایین جریان پیدا کند. در نتیجه با رسیدن به کارتر براحتی با روغن ترکیب و حل می‌شود.

 

مزایای استفاده از هیترکارتر کمپرسور چیست؟

 

وجود هیتر کارتر در کمپرسور دستگاه‌های سرمایشی دارای مزایای مهم است که در ادامه به توضیح هریک پرداخته شده است.

 

۱.ایجاد مانعی برای بازگشت مبرد به کارتر

 

به کار گیری سیستم پمپ داون اتوماتیک به همراه هیتر کارتر باعث جلوگیری از نشتی سیستم و بازگشت ماده سرد کننده به کمپرسور می‌شود. در برخی سیستم‌های سرمایشی از پمپ داون بعد از خاموش کردن دستگاه برای خالی کردن سیال سردکننده از اوپراتور و خط مکش استفاده می‌شود. همچنین در بعضی دیگر از دستگاه‌ها، پمپ داون جهت تخلیه گاز مبرد به می‌رود و در کنار آن از هیتر کارتر برای ایجاد مانعی در برابر برگشت سیال مبرد استفاده می‌شود.

 

۲.امکان استفاده از هیتر حتی در هنگام انجام چرخه تبرید

 

هیتر کارتر در صورتی می‌تواند در زمان فعالیت سیستم استفاده شود که تنظیمات هیتر به شکلی باشد که از بالا رفتن بیش از حد دمای روغن جلوگیری شود. به کارگیری هیتر کارتر در هنگام روشن بودن دستگاه در دو موقعیت مهم است، یکی پایین بودن دمای محیط و دیگری وزیدن باد سرد در محیط. زیرا در این شرایط نیز ممکن است ماده مبرد به کمپرسور برگردد.

 

جمع بندی

 

در این مقاله به بررسی علت استفاده از هیتر کارتر کمپرسور و نقش آن در سیستم‌های سرمایشی پرداخته شد. در ادامه مقاله مثالی از کاربرد این هیتر در کولرهای گازی زده شد و به بررسی ایجاد مشکلی احتمالی در صورت استفاده نکردن از هیتر در کمپرسور پرداخته شد.

مزایای استفاده از روغن کمپرسور بیان شد و گفتیم که وجود روغن در کمپرسور سبب کاهش سطح اصطکاک و کاهش سایش قطعات می‌شود، همچنین این روغن باعث خنک سازی قطعات دیگر سیستم نیز می‎‌شود.

بطور کلی هدف استفاده از هیتر کارتر جلوگیری از چگالش سیال سرد کننده در هنگام خاموش بودن سیستم است. در این مقاله به مزایای استفاده از هیتر کارتر نیز اشاره شد.

 

 

در مورد کمپرسور کوپلند و عملکرد آن چه می دانید؟

 

 

برچسب ها:

هیتر کمپرسور چیلر،هیتر روغن کمپرسور،هیتر چیلر تراکمی،المنت کمپرسور چیلر،فروش کمپرسور چیلر،گرمکن روغن کمپرسور،خرید و فروش کمپرسور سردخانه

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اویل سپراتور کستل بال ولو کستل بوبین کستل پوسته کستل چک ولو کستل سایت گلاس کستل شیر برقی کستل فیلتر درایر کستل گلوب انگل ولو کستل گلوب ولو کستل فن زیلابگ فن ۵۰ زیلابگ فن ebm فن ۸۰ ebm فن ebmpapst فن روزنبرگ فن رزنبرگ فن ۸۰ رزنبرگ          اویل سپراتور کستل بال ولو کستل بوبین کستل پوسته کستل چک ولو کستل سایت گلاس کستل شیر برقی کستل فیلتر درایر کستل گلوب انگل ولو کستل گلوب ولو کستل فن زیلابگ فن ۵۰ زیلابگ فن ebm فن ۸۰ ebm فن ebmpapst فن روزنبرگ فن رزنبرگ فن ۸۰ رزنبرگ          

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + هجده =

صفحه اصلیفروشگاهتماسارتباط با ما