بال ولو چیست

بال ولو چیست؟

بال ولو یا شیر توپی نوعی از مهم ترین شیرآلاتی است که در آن با استفاده از یک توپ فلزی قطع و وصل جریان سیال(نفت،گاز،بخار) انجام می شود.این توپ فلزی به صورت علامت بعلاوه، از یک جهت باز بوده و از یک جهت مسدود است ؛ بنابراین کافی است برای برقراری جریان سیال سمت باز شیر در مسیر جریان قرار داشته باشد.

در بال ولو از عملگرهای مختلفی برای کنترل مستقیم یا غیرمستقیم در شیرآلات صنعتی استفاده می شود.اما به طور کلی نمی شود در سیستم های کنترلی از این قطعه استفاده کرد. بال ولو به دلیل بالا بودن سرعت عملکرد و همچنین بهره بردن از طراحی ساده کاربردهای زیادی در صنایع مختلف پتروشیمی دارد.

یکی از مزایای بزرگ بال ولو، طراحی ساده این قطعه می باشد زیرا باعث پایین آمدن هزینه نصب شیر در خط جریان سیال(نفت،گاز،بخار) می شود، علاوه بر آن طرح های پیشرفته شیرهای توپی قابل تعمیر هستند. یکی دیگر از دلایل پرکاربرد بودن بال ولو آب بندی قابل قبول و دوام این قطعه می باشد.این قطعه  به نسبت شیرآلات دیگر در جریان های آلوده مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.

بال ولو چیست و چه کاربردی دارد
بال ولو چیست و چه کاربردی دارد

بال ولو یا شیر توپی یکی از پر کاربرد ترین و پر استفاده ترین  شیرهای صنعتی است، زیرا  ساختمان داخلی ساده ای دارد. در طراحی این قطعه از چرخش صفر تا نود درجه ای بال استفاده می شود.به طوری که با چرخش سیال(نفت،گاز،بخار) جریان یا مسیر بال را  قطع و وصل می کند. در حال حاضر طراحی های مختلفی برای بال ولوها صورت می گیرد. جنس بدنه شیر توپی می تواند از برنج، فولاد، استیل و… باشد. شیر توپی به جهت تخصصی بودن استانداردهای طراحی حتما باید با راهنمایی یک متخصص انتخاب شود. بنابراین برای انتخاب یک بال ولو مناسب باید سه معیار مهم  درجه حرارت، سایز، فشار کاری در نظر گرفته شود.

بال ولو چیست و چه کاربردی دارد

انواع بال ولو

دسته  بندی بال ولوها را می توان با توجه به طراحی ساختمان آن به دو جزء مجزا از نظر ساختار بدنه و از نظر ساختار قسمت توپی شکل انجام داد :   

انواع بال ولو از نظر ساختار بدنه :

 • بدنه تمام جوش (Welded Body) : بدنه شیر را می توان به صورت یک تکه و جوش کامل بدنه طراحی کرد

       شیرهای تمام جوش استحکام بالاتر و وزن و حجم پایین تری نسبت به سایر طرح ها  دارند .

 • بدنه چند تکه (Split Body) : بدنه شیر را می توان به صورت یک تکه، دو تکه، سه تکه طراحی کرد.
 • ورود از بالا (Tap Body) : بدنه شیر را می توان به صورتی طراحی کرد که بخش توپی از بالا قابل دسترسی باشد
 • ورود از انتها (End Entry) :  ورود بخش توپی  از انتها انجام می شود و با پیچ فلنج به بدنه شیر بسته می شود.

 انواع بال ولو  از نظر ساختار توپی شکل :

 1. فلوتینگ یا شناور ( Floating Ball Valve) :

در این توپی بین سیت قرار می گیرد وبا فشار جریان سیال ،عمل آببند را انجام می دهد. این توپی درون شیر شناور است  و امکان جابه جایی را تا چندین میلی متر دارد. در حالی که محل قرارگیری توپی باید ثابت باشد. کنترل قسمت بالایی به کمک یک شفت از بالا انجام می پذیرد. بنابراین باعث گردش نود درجه ای توپی می شود. توپی شناور برای سیالاتی مناسب است که فشار بالایی را متحمل می شوند.

بال ولو چیست و چه کاربردی دارد

2.ترنیون (Trunnion Ball  Valve ) 

در توپی ترنیون برای آب بندی اول  از اورینگ و برای آب بندی  دوم از گسکت گرافیتی اسپیرال وند استفاده می شود که  در این صورت به هیچ وجه در اتصالات بدنه نشتی به بار نخواهد آمد. به منظور هواگیری در این توپی از شیر ونت  استفاده می شود.  در توپی ترنیون از مهره و استادبولت برای نصب  شیرهای فلنجی استفاده می شود.این توپی با استحکام بالایی که در مقابل فشار خط لوله دارد همچنین باعث افزایش سرعت  در سرویس های دوره ای شیر و نگهداری  و نصب می شود. علاوه بر این توپی ترنیون  امکان طراحی قطرهای متفاوتی نسبت به فلوتینگ دارد.

 

بال ولو ECA ترکیه یا شیر توپی چیست؟

در این نوع شیرها یا بال ولوها دریچه ای وجود دارد که با دوران کردن حول محور عمودی باعث باز و بسته کردن خط جریان ماد مبرد می شود. بال ولو یا شیر توپی جز کنترل کنندگان مسیر مبرد ( گاز فریون) می باشد . استفاده از بال ولو نسبت به شیر دستی مزیت بیشتری داشته چرا که به دلیل شکل کروی داخلی این شیر امکان نشتی و و هرگونه آسیب به سیکل تبرید کاهش یافته .

همچنین بدلیل نوع طراحی بال ولو جهت باز و بسته کردن مسیر عبور گاز فریون به آچار نیاز است که همین امر باعث شده افراد غیر متخصص امکان دخالت در امور را از دست داده و نتوانند خواسته یا نخواسته به سیکل تبرید آسیب برسانند .

معرفی انواع ولوها

همانطور که گفتیم انواع گوناگونی از بال ولوها وجود دارد که تمام این بال ولوها وظیفه کنترل کردن مقدار دبی سیال را برعهده دارند. همچنین این شیرها کنترل مقدار دبی سیال را به کمک پوزیشنر انجام می دهند. در اینجا به برخی از متداول ترین ولوها یا شیرها می پردازیم.

1.شیر کروی یا گلاب ولو

از لحاظ ظاهری گلاب شیر، کروی شکل است و برای کنترل فلو ، فشار و دما در سیالات کاربرد دارد. این شیر کروی به صورت کنترل ولو یا شیر خودکار در خطوط لوله نصب شده و استفاده می شود. کنترل جریان در این شیر به وسیله یک قسمت متحرک دیسک مانند است که با قرار گرفتن در حفره ای به نام سیت باعث کنترل جریان سیال می شود.

به دلیل اینکه در اثر نیمه باز بودن فرسوده نمی شوند بنابراین نسبت به شیرهای دیگر مثل کشوئی و پروانه ای گزینه بهتری است. شیرهای کروی از جنس فولاد ضد زنگ و کربن استیل ساخته شده و دارای قابلیت باز و بسته شدن سریع بوده و در نهایت از تعمیر و نگه داری راحتی برخوردار است.

2.شیر سوزنی یا نیدل ولو

وظیفه شیر سوزنی کنترل جریان های کم با دقت زیاد است. شکل سیت و پلاگ این شیرها به شکلل یک استوانه مخروطی است. هنگام بسته شدن شیر و فرورفتن این مخروط در حفره باعث بسته شدن کم کم مسیر جریان می شود، بنابراین حجم سیال عبوری به طور دقیق کنترل می گردد.

3.شیر کشوئی یا گیت ولو

دریچه کشوئی این شیر به شکل های مستطیلی یا گرد وجود دارند با قرار گرفتن در شیار سیت باعث توقف عبور سیال می شود. همچنین وقتی این دریچه کشوئی به بالاترین حرکت می کند، سیال با کمترین مقاومت و افت فشار به جریان می افتد.

4.شیر توپی با یا بال ولو

دریچه ی کروی شکل این شیرتوپی برای بستن وباز کردن مسیر جریان یک گردش 90 درجه ای حول محور خود می گردد . از جمله مزیت های این شیر شامل آب بندی مناسب ،تحمل فشار نسبتا زیاد، عمر مفید و سرعت در باز و بست و افت فشار کم در مسیر عبور سیال است. برای حالت های باز و بسته در لوله کشی گاز منازل و آب سرد وگرم و در فشارهای کم و جریان ضعیف کاربرد دارند.

5. شیر دیافراگمی یا پرده ای

در بدنه شیر پرده ای پورت های ورودی و خروجی قرار دارند که با فشار بر دیافراگم عمل قطع جریان در پورت ها اتفاق می افتد. مورد استفاده این شیرهای پرده ای در صنایع غذایی و بهداشتی بوده ولی در صنایعی که اسیدها و مواد خورنده یا ممواد سایند مثل سیمان کاربرد دارد از ولوها یلاستیکی استفاده می گردد.

6.شیر یکطرفه یا چک ولو

چک ولو از جمله شیرهای یک طرفه است که به جریان سیال فقط از یک جهت اجازه عبور می دهد. در مصارف خانگی و صنعتی مختلف کاربرد دارد و در این شیرها پورت ورودی و خروجی به شکل یک طرفه جریان سیال را کنترل می کند.

آشنایی با مزیت های بال ولو ECA ترکیه

شیرهای توپی ECA ترکیه دارای مزایای بسیاری چون قابلیت تشخیص باز یا مسدود بودن مسیر جریان، عملکرد سریع این نوع شیرها، انطباق پذیری آسان این شیر توپی و طول عمر بالا و دوام زیاد است.

نکته مهم در مورد بال ولوهای ECAترکیه این است که به دلیل کیفیت و دوام زیاد این محصولات، می توانند به مدت طولانی در حالت باز یا بسته باقی بمانند ولی جهت تغییر وضعیت دچار مشکل نشده و می تواند براحتی وضعیت خود را تغییر دهد.

 

لیست قیمت و محصولات بال ولو ECA

 

کدام بال ولو برندهای معروف مناسب است؟

تولید کنندگان و برندهای مختلفی در جهان در حوزه تولید بال ولو فعالیت می کنند. هر یک از این برندها دارای تولیدات متنوع و با ساختار متفاوت دارند، که دارای ویژگی های خاصی نیز می باشند.

سه برند مهم و شناخته شده از شیرهای توپی می توان به بال ولو GMC، بال ولو ECAو بال ولو کستل CASTELنام برد. در این مقاله قصد داریم انواع مختلفی از بال ولوها و ولوها را معرفی نماییم.

آشنایی با بال ولو کستل( castel ball valve )

برند کستل از جمله برندهای معروفی است که در ایران جایگاه خاصی در بین مصرف کنندگان پیدا کرده است. به دلیل کیفیت بالای شیرهای توپی برند کستل، این محصول مورد تایید سازندگان چیلر های تراکمی و سردخانه های فریونی در ایران می باشد.

آشنایی با انواع شیر توپی یا بال ولوها از لحاظ متریال

بال ولوها از جنس ها و مواد مختلفی ساخته می شوند؛ ولی بطور کلی از لحاظ متریال به کار رفته در ساخت این شیرها به دو دسته تقسیم می شوند. بال ولو استنلس استیل و بال ولو کربن استیل دو مدل بال ولوها هستند.

آشنایی با بال ولو استیل

یکی از پرکاربردترین قطعات و شیرها در صنایع مختلف، شیر توپی استیل یا بال ولوها هستند. این قطعه از جمله شیرآلات ابزار دقیق به شمار می رود و در خط سیال مبرد نقش وصل و قطع جریان را برعهده دارد. در این شیرها نازل ها بسیار حساس اند و دارای کارایی و دقت بالایی است. بنابراین باید جنس آن بسیار مرغوب باشد تا در مدت کوتاهی دچار خرابی نشود.

در صنایع غذایی از بال ولوهایی که با استیل 304 و 316 تولید شده، استفاده می شود؛ و در صنایع مختلف دیگری از سایر مواد استنلس استیل به کار می رود.

در صنایع مختلفی مانند صنایع نفت و گاز ، صنایع کشاورزی، خودروسازی ، انتقال خطوط و مصارف شهری در آب و فاضلاب، بال ولو استنلس استیل و کربن استیل کاربرد دارد.

آشنایی با انواع شیرتوپی از نظر قطعات

از لحاظ قطعات نیز انواع شیرهای ولو وجود دارد که از ان جمله می توان به شیر توپی استیل، شیر توپی استیل جوشی اشاره نمود. در ادامه به معرفی هریک از این شیرها می پردازیم.

1.شیر توپی استیل Split Body

در شیرهای توپی استیل اتصال قطعات و فلنج ها به وسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند. بنابراین شیرهای استیل یکپارچه نیستند و قطعات آن ها قابلیت جدا شدن را دارند.

2.شیر توپی استیل جوشی Fully welded Body

در شیرهای توپی استیل چونقطعات به وسیله جوشکاری به هم متصل می شود و هیچ پیچ یا  مهره ای برای اتصال قطعات به کار نرفته، این شیرها یکپارچه هستند و قطعات قابلیت جدا شدن را ندارند.

نکته مهمی را دقت کنیم که هم شیرهای توپی استیل جوشی و هم شیر توپی استیل هر دو دارای کارایی با کیفیت یکسان هستند.

آشنایی با انواع بال ولو از لحاظ کارایی و سیستم کنترل

بال ولوها استیل نقش وصل و قطع کردن جریان گاز و مایع در خط جریان سیال مبرد را بر عهده دارند، که به سه دسته بال ولو استیل ، شیر توپی استیل و شیر گازی استیل تقسیم می شوند. اما این سه دسته شیرهای استیل از لحاظ کارایی و سیستم کنترل به سه دسته شیرهای دستی، شیرهای پنوماتیک و شیرهای برقی تقسیم می شوند.

1.بال ولو استیل دستی

در شیرهای استیل دستی یک فلکه یا شیر یک طرفه روی شیر تعبیه شده است. وظیفه این شیر یک طرفه قطع و وصل کردن جریان لوله می باشد. شیرهای استیل دستی در سه نوع فلنج دار، دنده ای و دو تکه تولید می شود؛ همچنین این شیرهای استیل دستی در دو حالت بدون فلنج ویا فلنج داردر بازار وجود دارد. شیرهای فلکه ای یا شیرهای یک طرفه در بال ولوهای دسته ای و برای اندازه های 3 اینچ به بالا استفاده می شود.

2.بال ولو استیل پنوماتیک

شیرهای پنوماتیک یا شیرهای گازی مانند یک سنسور یا حسگر است که تنظیم آن ها توسط فشار باد یا گاز صورت می گیرد و کار وصل و قطع کردن جریان بال ولوها را انجام می دهد. این شیرها در اندازه های کوچک تولید می شود، نوع سیالی که در شیرها استیل پنوماتیک وجود دارد هو یا گاز غیر خورنده است.

دمایی که در آن شیرهای پنوماتیک می توانند فعالیت کنند دمای بین -50 تا +150 سانتیگراد است. حداقل مقاومتی که این شیر در آن ساخته می شود حدود 3 نیوتن است و درنهایت دقت کنید که این قطعات را به دلیل حساسیت بالای آن باید از مکان های معتبر خریداری نمود.

3.بال ولو استیل برقی

شیرهای استیل برقی دارای کنترل برقی بوده و به شکل خودکار فعالیت می کند و یکی از مدرن ترین و جدیدترین بال ولوهای برقی به شمار می رود. در ادامه چند مدل و نوع از بال ولوهای استیل برقی نام می بریم.

 • اکچویتور برقی خنبره اسپانیا
 • شیر موتوری دوراویس ترکیه
 • اکچویتور برقی بلیمو سوئیس
 • اکچویتور برقی آئوما آلمان
 • اکچویتور برقی دوراویس ترکیه
 • اکچویتور برقی خنبره اسپانیا

معرفی انواع بال ولو ECA ترکیه

بال ولوهای یا شیرهای توپی ECA با اندازه های گوناگون و در دو مدل پورت‌دار جهت شارژ گاز و مدل بدون پورت  در سلام سرما نمایندگی اصلی موجود می‌باشند. محصولات مختلفی از این شیرهای توپی از شیر جوشی و شیر استرینر و … در سایت سلام سرما موجود است.

 

لیست قیمت شیربرقی اولاب