بال ولو چیست؟

بال ولو یا شیر توپی (Ball Valve) نوعی از مهم ترین شیرآلاتی است که در آن با استفاده از یک توپ فلزی قطع و وصل جریان سیال(نفت،گاز،بخار) انجام می شود.این توپ فلزی به صورت علامت بعلاوه، از یک جهت باز بوده و از یک جهت مسدود است ؛ بنابراین کافی است برای برقراری جریان سیال سمت باز شیر در مسیر جریان قرار داشته باشد.

در بال ولو از عملگرهای مختلفی برای کنترل مستقیم یا غیرمستقیم در شیرآلات صنعتی استفاده می شود.اما به طور کلی نمی شود در سیستم های کنترلی از این قطعه استفاده کرد. بال ولو به دلیل بالا بودن سرعت عملکرد و همچنین بهره بردن از طراحی ساده کاربردهای زیادی در صنایع مختلف پتروشیمی دارد.

                  

یکی از مزایای بزرگ بال ولو، طراحی ساده این قطعه می باشد زیرا باعث پایین آمدن هزینه نصب شیر در خط جریان سیال(نفت،گاز،بخار) می شود، علاوه بر آن طرح های پیشرفته شیرهای توپی قابل تعمیر هستند. یکی دیگر از دلایل پرکاربرد بودن بال ولو آب بندی قابل قبول و دوام این قطعه می باشد.این قطعه  به نسبت شیرآلات دیگر در جریان های آلوده مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.

بال ولو یا شیر توپی یکی از پر کاربرد ترین و پر استفاده ترین  شیرهای صنعتی است، زیرا  ساختمان داخلی ساده ای دارد. در طراحی این قطعه از چرخش صفر تا نود درجه ای بال استفاده می شود.به طوری که با چرخش سیال(نفت،گاز،بخار) جریان یا مسیر بال را  قطع و وصل می کند. در حال حاضر طراحی های مختلفی برای بال ولوها صورت می گیرد. جنس بدنه شیر توپی می تواند از برنج، فولاد، استیل و… باشد. شیر توپی به جهت تخصصی بودن استانداردهای طراحی حتما باید با راهنمایی یک متخصص انتخاب شود. بنابراین برای انتخاب یک بال ولو مناسب باید سه معیار مهم  درجه حرارت، سایز، فشار کاری در نظر گرفته شود.

 

مطالعه این مقاله را نیز به شما توصیه می کنیم :شیر برقی چیست؟

انواع بال ولو

دسته  بندی بال ولوها را می توان با توجه به طراحی ساختمان آن به دو جزء مجزا از نظر ساختار بدنه و از نظر ساختار قسمت توپی شکل انجام داد :   

انواع بال ولو از نظر ساختار بدنه :

  • بدنه تمام جوش (Welded Body) : بدنه شیر را می توان به صورت یک تکه و جوش کامل بدنه طراحی کرد

       شیرهای تمام جوش استحکام بالاتر و وزن و حجم پایین تری نسبت به سایر طرح ها  دارند .

  • بدنه چند تکه (Split Body) : بدنه شیر را می توان به صورت یک تکه، دو تکه، سه تکه طراحی کرد.
  • ورود از بالا (Tap Body) : بدنه شیر را می توان به صورتی طراحی کرد که بخش توپی از بالا قابل دسترسی باشد
  • ورود از انتها (End Entry) :  ورود بخش توپی  از انتها انجام می شود و با پیچ فلنج به بدنه شیر بسته می شود.

 انواع بال ولو  از نظر ساختار توپی شکل :

۱.فلوتینگ یا شناور ( Floating Ball Valve) :

در این توپی بین سیت قرار می گیرد وبا فشار جریان سیال ،عمل آببند را انجام می دهد. این توپی درون شیر شناور است  و امکان جابه جایی را تا چندین میلی متر دارد. در حالی که محل قرارگیری توپی باید ثابت باشد. کنترل قسمت بالایی به کمک یک شفت از بالا انجام می پذیرد. بنابراین باعث گردش نود درجه ای توپی می شود. توپی شناور برای سیالاتی مناسب است که فشار بالایی را متحمل می شوند.

۲.ترنیون (Trunnion Ball  Valve ) 

در توپی ترنیون برای آب بندی اول  از اورینگ و برای آب بندی  دوم از گسکت گرافیتی اسپیرال وند استفاده می شود که  در این صورت به هیچ وجه در اتصالات بدنه نشتی به بار نخواهد آمد. به منظور هواگیری در این توپی از شیر ونت  استفاده می شود.  در توپی ترنیون از مهره و استادبولت برای نصب  شیرهای فلنجی استفاده می شود.این توپی با استحکام بالایی که در مقابل فشار خط لوله دارد همچنین باعث افزایش سرعت  در سرویس های دوره ای شیر و نگهداری  و نصب می شود. علاوه بر این توپی ترنیون  امکان طراحی قطرهای متفاوتی نسبت به فلوتینگ دارد.

 

مطالعه مقاله سایت گلاس را نیز پیشنهاد می کنیم

معرفی انواع ولوها

همانطور که گفتیم انواع گوناگونی از بال ولوها وجود دارد که تمام این بال ولوها وظیفه کنترل کردن مقدار دبی سیال را برعهده دارند. همچنین این شیرها کنترل مقدار دبی سیال را به کمک پوزیشنر انجام می دهند. در اینجا به برخی از متداول ترین ولوها یا شیرها می پردازیم.

۱.شیر کروی یا گلاب ولو

شیر کروی

از لحاظ ظاهری گلاب شیر، کروی شکل است و برای کنترل فلو ، فشار و دما در سیالات کاربرد دارد. این شیر کروی به صورت کنترل ولو یا شیر خودکار در خطوط لوله نصب شده و استفاده می شود. کنترل جریان در این شیر به وسیله یک قسمت متحرک دیسک مانند است که با قرار گرفتن در حفره ای به نام سیت باعث کنترل جریان سیال می شود.

به دلیل اینکه در اثر نیمه باز بودن فرسوده نمی شوند بنابراین نسبت به شیرهای دیگر مثل کشوئی و پروانه ای گزینه بهتری است. شیرهای کروی از جنس فولاد ضد زنگ و کربن استیل ساخته شده و دارای قابلیت باز و بسته شدن سریع بوده و در نهایت از تعمیر و نگه داری راحتی برخوردار است.

۲.شیر سوزنی یا نیدل ولو

شیر سوزنی

وظیفه شیر سوزنی کنترل جریان های کم با دقت زیاد است. شکل سیت و پلاگ این شیرها به شکلل یک استوانه مخروطی است. هنگام بسته شدن شیر و فرورفتن این مخروط در حفره باعث بسته شدن کم کم مسیر جریان می شود، بنابراین حجم سیال عبوری به طور دقیق کنترل می گردد.

۳.شیر کشوئی یا گیت ولو

شیر کشویی

دریچه کشوئی این شیر به شکل های مستطیلی یا گرد وجود دارند با قرار گرفتن در شیار سیت باعث توقف عبور سیال می شود. همچنین وقتی این دریچه کشوئی به بالاترین حرکت می کند، سیال با کمترین مقاومت و افت فشار به جریان می افتد.

۴.شیر توپی با یا بال ولو

دریچه ی کروی شکل این شیرتوپی برای بستن وباز کردن مسیر جریان یک گردش ۹۰ درجه ای حول محور خود می گردد . از جمله مزیت های این شیر شامل آب بندی مناسب ،تحمل فشار نسبتا زیاد، عمر مفید و سرعت در باز و بست و افت فشار کم در مسیر عبور سیال است. برای حالت های باز و بسته در لوله کشی گاز منازل و آب سرد وگرم و در فشارهای کم و جریان ضعیف کاربرد دارند.

۵. شیر دیافراگمی یا پرده ای

در بدنه شیر پرده ای پورت های ورودی و خروجی قرار دارند که با فشار بر دیافراگم عمل قطع جریان در پورت ها اتفاق می افتد. مورد استفاده این شیرهای پرده ای در صنایع غذایی و بهداشتی بوده ولی در صنایعی که اسیدها و مواد خورنده یا ممواد سایند مثل سیمان کاربرد دارد از ولوها یلاستیکی استفاده می گردد.

۶.شیر یکطرفه یا چک ولو

چک ولو از جمله شیرهای یک طرفه است که به جریان سیال فقط از یک جهت اجازه عبور می دهد. در مصارف خانگی و صنعتی مختلف کاربرد دارد و در این شیرها پورت ورودی و خروجی به شکل یک طرفه جریان سیال را کنترل می کند.

 

لیست قیمت و محصولات بال ولو ECA

.

آشنایی با انواع شیرتوپی از نظر قطعات

از لحاظ قطعات نیز انواع شیرهای ولو وجود دارد که از ان جمله می توان به شیر توپی استیل، شیر توپی استیل جوشی اشاره نمود. در ادامه به معرفی هریک از این شیرها می پردازیم.

۱.شیر توپی استیل Split Body

در شیرهای توپی استیل اتصال قطعات و فلنج ها به وسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند. بنابراین شیرهای استیل یکپارچه نیستند و قطعات آن ها قابلیت جدا شدن را دارند.

۲.شیر توپی استیل جوشی Fully welded Body

در شیرهای توپی استیل چونقطعات به وسیله جوشکاری به هم متصل می شود و هیچ پیچ یا  مهره ای برای اتصال قطعات به کار نرفته، این شیرها یکپارچه هستند و قطعات قابلیت جدا شدن را ندارند.

نکته مهمی را دقت کنیم که هم شیرهای توپی استیل جوشی و هم شیر توپی استیل هر دو دارای کارایی با کیفیت یکسان هستند.

لیست قیمت شیربرقی اولاب

بال والو , بال ولو فریونی , بال ولو خط مایع  , بال ولو خارجی ,  بال ولو ترکیه  , شیر توپی  , بال ولو , انواع بال ولو , قیمت شیر بال ولو  , قیمت بال ولو , مشخصات فنی بال ولو , کاتالوگ بال ولو , خرید بال ولو

صفحه اصلیفروشگاهتماسارتباط با ما