بال ولو چیست؟

بال ولو یا شیر توپی نوعی از مهم ترین شیرآلاتی است که در آن با استفاده از یک توپ فلزی قطع و وصل جریان سیال(نفت،گاز،بخار) انجام می شود.این توپ فلزی به صورت علامت بعلاوه، از یک جهت باز بوده و از یک جهت مسدود است ؛ بنابراین کافی است برای برقراری جریان سیال سمت باز شیر در مسیر جریان قرار داشته باشد. در بال ولو از عملگرهای مختلفی برای کنترل مستقیم یا غیرمستقیم در شیرآلات صنعتی استفاده می شود.اما به طور کلی نمی شود در سیستم های کنترلی از این قطعه استفاده کرد. بال ولو به دلیل بالا بودن سرعت عملکرد و همچنین بهره بردن از طراحی ساده کاربردهای زیادی در صنایع مختلف پتروشیمی دارد. یکی از مزایای بزرگ بال ولو، طراحی ساده این قطعه می باشد زیرا باعث پایین آمدن هزینه نصب شیر در خط جریان سیال(نفت،گاز،بخار) می شود، علاوه بر آن طرح های پیشرفته شیرهای توپی قابل تعمیر هستند. یکی دیگر از دلایل پرکاربرد بودن بال ولو آب بندی قابل قبول و دوام این قطعه می باشد.این قطعه  به نسبت شیرآلات دیگر در جریان های آلوده مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.

بال ولو چیست و چه کاربردی دارد

بال ولو چیست و چه کاربردی دارد

بال ولو یا شیر توپی یکی از پر کاربرد ترین و پر استفاده ترین  شیرهای صنعتی است، زیرا  ساختمان داخلی ساده ای دارد. در طراحی این قطعه از چرخش صفر تا نود درجه ای بال استفاده می شود.به طوری که با چرخش سیال(نفت،گاز،بخار) جریان یا مسیر بال را  قطع و وصل می کند. در حال حاضر طراحی های مختلفی برای بال ولوها صورت می گیرد. جنس بدنه شیر توپی می تواند از برنج، فولاد، استیل و… باشد. شیر توپی به جهت تخصصی بودن استانداردهای طراحی حتما باید با راهنمایی یک متخصص انتخاب شود. بنابراین برای انتخاب یک بال ولو مناسب باید سه معیار مهم  درجه حرارت، سایز، فشار کاری در نظر گرفته شود.

بال ولو چیست و چه کاربردی دارد

انواع بال ولو

دسته  بندی بال ولوها را می توان با توجه به طراحی ساختمان آن به دو جزء مجزا از نظر ساختار بدنه و از نظر ساختار قسمت توپی شکل انجام داد :   

انواع بال ولو از نظر ساختار بدنه :

  • بدنه تمام جوش (Welded Body) : بدنه شیر را می توان به صورت یک تکه و جوش کامل بدنه طراحی کرد

       شیرهای تمام جوش استحکام بالاتر و وزن و حجم پایین تری نسبت به سایر طرح ها  دارند .

  • بدنه چند تکه (Split Body) : بدنه شیر را می توان به صورت یک تکه، دو تکه، سه تکه طراحی کرد.
  • ورود از بالا (Tap Body) : بدنه شیر را می توان به صورتی طراحی کرد که بخش توپی از بالا قابل دسترسی باشد
  • ورود از انتها (End Entry) :  ورود بخش توپی  از انتها انجام می شود و با پیچ فلنج به بدنه شیر بسته می شود.

 انواع بال ولو  از نظر ساختار توپی شکل :

  1. فلوتینگ یا شناور ( Floating Ball Valve) :

در این توپی بین سیت قرار می گیرد وبا فشار جریان سیال ،عمل آببند را انجام می دهد. این توپی درون شیر شناور است  و امکان جابه جایی را تا چندین میلی متر دارد. در حالی که محل قرارگیری توپی باید ثابت باشد. کنترل قسمت بالایی به کمک یک شفت از بالا انجام می پذیرد. بنابراین باعث گردش نود درجه ای توپی می شود. توپی شناور برای سیالاتی مناسب است که فشار بالایی را متحمل می شوند.

بال ولو چیست و چه کاربردی دارد

۲.ترنیون (Trunnion Ball  Valve ) 

در توپی ترنیون برای آب بندی اول  از اورینگ و برای آب بندی  دوم از گسکت گرافیتی اسپیرال وند استفاده می شود که  در این صورت به هیچ وجه در اتصالات بدنه نشتی به بار نخواهد آمد. به منظور هواگیری در این توپی از شیر ونت  استفاده می شود.  در توپی ترنیون از مهره و استادبولت برای نصب  شیرهای فلنجی استفاده می شود.این توپی با استحکام بالایی که در مقابل فشار خط لوله دارد همچنین باعث افزایش سرعت  در سرویس های دوره ای شیر و نگهداری  و نصب می شود. علاوه بر این توپی ترنیون  امکان طراحی قطرهای متفاوتی نسبت به فلوتینگ دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *