اواپراتور پلیت

اوپراتور پلیت یکی از مدل های اواپراتور چیلر است و در حال حاضر در صنایع مختلفی مانند صنایع غذایی و لبنیاتی بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. در ساختار اواپراتور پلیت تعدادی صفحه از جنس استیل ضد زنگ به کار می رود. برای انجام فرایند تبادل حرارتی جریان آب در بین صفحات وجود دارد و در جهت مخالف آن جریان ماده مبرد می باشد. ضریب و سطح تبادل حرارتی در اواپراتور پلیت بسیار بالا بوده و از لحاظ اقتصادی نسبت به اواپراتورهای پوسته و لوله دارای قیمت بالاتری است.

اواپراتور(Evaporators) چیست و انواع آن

بطور کلی دو نوع اواپراتور شامل مبدل حرارتی یا اواپراتور پلیتی (Plate Type Evaporator) و یا اواپرتور پوسته و لوله (Shell And Tube Type Evaporator)  وجود دارد.  اواپراتور یک هیت اکسنجر یا مبدل حرارتی بوده که کار انتقال انرژی حرارتی جریان آب به گاز مبرد را انجام می دهد.

اواپراتور پلیت (PLATE) چیست؟

اواپراتورهای صفحه ای یا پلیتی از چندین صفحه که به صورت موازی در کنار هم قرار داده شده اند، تشکیل شده‌اند. در این اواپراتور دو دو ورودی و دو خروجی تعبیه شده است و مبرد و آب در میان صفحات به شکل یک در میان جریان دارند و در جهت مخالف هم حرکت می کنند. علت انتقال حرارت بالا در اواپراتور پلیت (PLATE)، در کنار هم بودن صفحات است که در درون یکی سیال گرم و در داخل دیگری سیال سرد جریان دارد. علاوه بر انتقال حرارت بیشتر در اواپراتور پلیت (PLATE) در مقایسه با اواپراتورهای پوسته و لوله، این اواپراتور در فضایی بسیار کوچکتر و کمتر این کار را انجام می دهد.

برای در کنار هم قرار دادن صفحات در اواپراتور پلیت از واشرهای آب بندی یا جوش و لحیم کاری استفاده می شود. واشرها نسبت به جوش دارای طول عمر کمتری هستند ولی داشتن قابلیت جدا و اضافه کردن صفحات به منظور تعمیر یا افزایش انتقال حرارت از مزایای واشرهای آب بندی محسوب می شود.

ویژگی های اواپراتور پلیت (PLATE)

  • اواپراتور پلیت در مقایسه با اواپراتورهای پوسته ولوله تعمیرات و تمیزکاری آسانتری دارد.
  • اواپراتورهای پلیت دارای انعطاف پذیری بالایی هستند.
  • در اواپراتورهای پیشرفته تر قابلیت جدا شدن و دوباره بسته شدن در هر صفحه وجود دارد.
  • انتقال حرارت در اواپراتورهای پلیت بسیار بالا است.
  • امکان برداشتن صفحه خراب وجود دارد و سایر صفحات دوباره به هم متصل می شوند.
  • ابعاد کوچکتر اواپراتورهای پلیت نسبت به سایر اواپراتورها استفاده آن را متداول کرده است.
  • اواپراتورهای پلیت قابلیت نگه داری آسانتر دارند.
  • در اواپراتور پلیت تحمل دما و فشار در مقایسه با اواپراتورهای پوسته و لوله پایین تر است.
‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اویل سپراتور کستل بال ولو کستل بوبین کستل پوسته کستل چک ولو کستل سایت گلاس کستل شیر برقی کستل فیلتر درایر کستل گلوب انگل ولو کستل گلوب ولو کستل فن زیلابگ فن ۵۰ زیلابگ فن ebm فن ۸۰ ebm فن ebmpapst فن روزنبرگ فن رزنبرگ فن ۸۰ رزنبرگ          اویل سپراتور کستل بال ولو کستل بوبین کستل پوسته کستل چک ولو کستل سایت گلاس کستل شیر برقی کستل فیلتر درایر کستل گلوب انگل ولو کستل گلوب ولو کستل فن زیلابگ فن ۵۰ زیلابگ فن ebm فن ۸۰ ebm فن ebmpapst فن روزنبرگ فن رزنبرگ فن ۸۰ رزنبرگ          
صفحه اصلیفروشگاهتماسارتباط با ما